Biblioteka w Szkole Podstawowej w Przykonie

 


Rok szkolny 2022/23

 

„Krasnoludek z Baśni” – Konkurs Plastyczny dla kl. II - III

W dniu 29 maja nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pod hasłem:  „Krasnoludek z baśni”.Pasowanie na Czytelnika

24 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia obchodzimy święto jednego z najukochańszych bohaterów dzieci na całym świecie, Kubusia Puchatka i kolejną rocznicę urodzin jego twórcy Alana Alexandera Milne.Biblioteczny kalendarz adwentowy dla dzieci

„Drogie Dzieci! Aby umilić Wam okres oczekiwania na Mikołajki, klasową Wigilię i dni wolne od nauki oraz sprawić, by ten czas minął szybko i ciekawie, postanowiłam stworzyć dla Was ten oto „Biblioteczny kalendarz adwentowy”.„Nasza Biblioteka” Nr 22. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Zapraszamy do obejrzenia „Naszej Biblioteki” Nr 22. Wydania specjalnego z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.Zareklamuj ulubioną książkę - konkurs czytelniczy dla klas VII-VIII rozstrzygnięty

Zwyciężczynią szkolnego konkursu czytelniczego na reklamę swojej ulubionej książki została Amelia Łukasik, uczennica klasy VIII b.Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

Częste czytanie dzieciom na głos kształtuje ich wyobraźnię.Rok szkolny 2021/22

 

Pasowanie na Czytelnika

Dnia 8 IV 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klas pierwszych, w gronie których znalazła się również trójka dzieci z Ukrainy.

Podsumowanie akcji „Jesienne drzewko czytelnicze”

Czytanie i kontakt z literaturą dziecięcą są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka we wszystkich sferach.

Mikołajkowe zabawy dla wszystkich dzieci

Zapraszam do wykorzystania interaktywnych zabaw w edukacji wczesnoszkolnej.

Misiowa impreza czytelnicza

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada biblioteka szkolna zorganizowała spotkania czytelnicze służące popularyzacji książek dla dzieci.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Jesienne drzewko czytelnicze

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do zabawy czytelniczej z nagrodami pod hasłem: Jesienne drzewko czytelnicze.

Dzień Kropki

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI,  obchodzony jest od 2009 roku i odnosi się do uniwersalnych wartości: współpracy, kreatywności i odwagi.Rok szkolny 2020/21


Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej to wyjątkowe wydarzenie w życiu pierwszoklasisty.


Spotkajmy się w wirtualnym escape roomie

23 maja mija 38 rocznica nadania naszej szkole imienia Marii Konopnickiej. Z okazji Święta Patrona Szkoły  Podstawowej w Przykonie zapraszamy wszystkich użytkowników biblioteki szkolnej do wspólnego spotkania w pierwszym wirtualnym escape roomie.


TWOJA PRZYSZŁOŚĆ „MECHATRONIK”

Drodzy uczniowie, oto kolejna prezentacja z cyklu „TWOJA PRZYSZŁOŚĆ”. W poprzedniej poznaliście pracę księgowego a dziś chciałabym zaprosić Was do zapoznania się z tajnikami zawodu mechatronika.


TWOJA PRZYSZŁOŚĆ „KSIĘGOWY”

Drodzy uczniowie, przedstawiam Wam kolejną prezentację z zakresu doradztwa zawodowego. W poprzedniej poznaliście tajniki pracy fryzjera a dziś chciałabym zaprosić Was do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi zawodu księgowego.


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Jest to  doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Obchodzimy je 23 kwietnia.


TWOJA PRZYSZŁOŚĆ „FRYZJER”

Czy wiesz już jaki jest twój wymarzony zawód, do jakiej szkoły pójdziesz po ukończeniu ósmej klasy? 


Nowe godziny pracy biblioteki szkolnej

W związku z ograniczeniem dostępu uczniów do biblioteki szkolnej ze względu na panującą epidemię, zachęcamy do pozostania w domach i korzystania z udostępnionych w sieci lektur szkolnych oraz literatury dla dzieci i młodzieży.


Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło 30 lektur wraz z pakietami multimedialnymi.

Są to dzieła Andersena, braci Grimm, Kochanowskiego, Krasickiego, Mickiewicza, Prusa, Sienkiewicza, Słowackiego, Wybickiego.


Felix, Net i Nika - teleturniej

Drodzy uczniowie, na tej stronie znajdziecie garść materiałów interaktywnych, które pomogą Wam utrwalić znajomość lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. 


Wyniki konkursu plastycznego na najładniejszą ilustrację do cytatu o książce

Organizatorem konkursu była biblioteka Szkoły Podstawowej w Przykonie. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV- VIII. 


Hans Christian Andersen - Królowa śniegu

Baśń w siedmiu opowiadaniach, ukazująca dzieje dwojga ubogich dzieci, Gerdy i Kaya, rozdzielonych przez królową śniegu.


Nowe godziny pracy biblioteki szkolnej (od 30.11.20 r. do 03.01.21 r.)

W związku z ograniczeniem dostępu uczniów do biblioteki ze względu na panującą epidemię, zachęcamy do pozostania w domach i korzystania z udostępnionych w sieci lektur szkolnych oraz literatury dla dzieci i młodzieży (patrz: zakładka BIBLIOTEKA artykuł: „Darmowe książki w Internecie”). 


BIBLIOTEKA – OGŁOSZENIE!

W związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkołach i przejściem uczniów na naukę zdalną, od dn. 09.11.20r. do  29.11.20r. dostęp uczniów do biblioteki zostaje ograniczony. Zachęcamy do pozostania w domach i korzystania z udostępnionych w sieci lektur szkolnych oraz literatury dla dzieci i młodzieży ( patrz: zakładka BIBLIOTEKA artykuł: „Darmowe książki w Internecie” ). 

 Rok szkolny 2019/20


Wypoczywaj bezpiecznie!

Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich.

The Ickabog - Nowa książka Rowling dostępna za darmo!

Autorka serii o Harrym Potterze zapowiedziała premierę nowej książki "The Ickabog".

Jak czytać dzieciom? Zobaczcie sami!

Drodzy Rodzice,

Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka.

Nowe zasady korzystania z Biblioteki S.P. w Przykonie

1. Biblioteka będzie czynna dla uczniów w okresie 25.05 - 05.06 we wtorki, środy i czwartki w godzinach 10.00 - 15.00.

Dlaczego warto czytać legendy?

Choć minęły już czasy przekazywania ustnie tradycji, a królować zaczęły obrazki  nadal lubimy słuchać legend.

Gry literackie

Co pamiętasz z przeczytanych lektur? Sprawdź swoją wiedzę. Na tej stronie znajdziecie garść materiałów interaktywnych, które pomogą Wam utrwalić znajomość treści lektur. Będą to testy, gry słowne, krzyżówki, układanki, itp. Zapraszam do zabawy!

"Lukrecja"

Rene Gościnnego- autora słynnego Mikołajka wszyscy znają. Dla gorliwych jego czytelników – miła niespodzianka. Niedawno ukazała się pierwsza powieść jego córki  Ann Gościnny – „Lukrecja”. 

"Mikołajek"

Czasem jeden tom wciągającej książki wystarczy, by dziecko samo prosiło o kolejne części losów ukochanych bohaterów.

Bądźmy bezpieczni w internecie

Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie.

Życie i twórczość Marii Konopnickiej” KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY DLA KL. IV - VI

Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie Życie i twórczość Marii Konopnickiej”  KONKURS  WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY DLA KL. IV - VI.

Gra Bingo literackie

Z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja proponuję materiały promujące czytelnictwo w domach. Pragnę Was zapoznać, drodzy uczniowie, z zabawą, w której  może wziąć udział cała rodzina w czasie nauki zdalnej. 

Majowe święta

Zbliżają się majowe święta. Nie spędzimy ich tak, jak zazwyczaj, na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi, więc może to tym bardziej okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy.

Czytanie w domu

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

FAKE NEWS

Fake newsy co to takiego? Coraz częściej śledząc informacje w  mediach, okazuje się, że nie wszystkie są prawdziwe i nie w każdy przekaz medialny należy wierzyć.

HEJT

Jednym z najbardziej aktualnych problemów młodzieży w dobie kwarantanny, a jednocześnie wpisującym się w edukację czytelniczą i medialną jest hejt.

ROK JANA PAWŁA II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15 rocznicę śmierci, a 18 maja będziemy obchodzić 100 rocznicę urodzin papieża.

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Drogie dzieci, czy znacie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu? Jeśli nie do końca to zachęcam Was abyście się z nimi zapoznali, gdyż Wasze bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne.

„Bajka o Królu Wirusie i dobrej kwarantannie”

Obecna sytuacja jest tak niecodzienna i trudna, że wszyscy potrzebujemy wsparcia psychicznego, szczególnie dzieci. Jedną z jego form może być biblioterapia.

"Zemsta" - Aleksander Fredro

Autorem komedii jest hrabia Aleksander Fredro. Jej pierwsze wydanie książkowe ukazało się we Lwowie w 1838 r. Historia oparta jest na autentycznych wydarzeniach, które autor znalazł opisane w dokumentach swojej żony. 

Darmowe książki w Internecie

Na czas zamknięcia szkół zapraszam wszystkich czytelników biblioteki szkolnej do korzystania z książek  online. Pragnę  wskazać Wam adresy stron internetowych, na których będziecie mogli znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. 

BHP podczas pracy zdalnej z komputerem

Drodzy uczniowie, w okresie zawieszonych zajęć lekcyjnych z powodu pandemii koronawirusa zostało wprowadzone zdalne nauczanie.

Jaskinia Wróżb - andrzejki w bibliotece

Podczas obchodów andrzejek szkolnych w piątek 29 listopada nasza biblioteka zamieniła się w Jaskinię Wróżb.


Rok szkolny 2018/19


Pasowanie na czytelnika

W piątek 15 marca 2019 r. uczniowie klasy I a oraz klasy I b zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej w Przykonie.

"Nasza Biblioteka" Nr 21

"Nasza Biblioteka" Nr 21. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klas Pierwszych na Czytelnika (pdf).

Randka w ciemno z książką w szkolnej bibliotece

Lubiane przez dzieci i młodzież walentynki to świetna okazja do świętowania przy dobrej lekturze. Biblioteka zaprosiła uczniów naszej szkoły na randkę w ciemno z książką.

Bookcrossing, czyli - wędrująca książka

Każda książka jest dla nas jak przyjaciel, spędzamy z nią miłe i niemiłe chwile. Gdy zaczynamy czytać nową poznajemy ją i lubimy.

Wieża czytelnicza

Wieża czytelnicza to odmiana akcji czytelniczej zapoczątkowanej w ubiegłym roku szkolnym pod nazwą: „Piramida czytelnicza”.

W bibliotece szkolnej o Niepodległej

Przypadająca w tym roku 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę stała się okazją do przeprowadzenia przez bibliotekę działań na rzecz edukacji historycznej i wychowania ku wartościom patriotycznym.


Rok szkolny 2017/18


"Kwietniowi Pożeracze Książek" 

Kontynuujemy zabawę czytelniczą,  która rozpoczęła się w drugim półroczu roku szkolnego 2017/18 pod nazwą „Piramidy Czytelniczej”.

"Nasza Biblioteka" Nr 20. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klas Pierwszych na Czytelnika

Prezentujemy czasopismo "Nasza Biblioteka" Nr 20. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klas Pierwszych na Czytelnika (pdf).

Pasowanie Uczniów Klas Pierwszych na Czytelnika

W dniu 10 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy I a oraz klasy I b zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej w Przykonie.

Piramida czytelnicza

Kwestia promowania czytelnictwa w dobie komputerów stała się sprawą priorytetową dzisiejszych bibliotek. Zachęcanie i mobilizowanie uczniów do czytania książek spoza kanonu lektur obowiązkowych to prawdziwe wyzwanie. Co zrobić, by uczniowie czytali? Jak ich zachęcić, by wypożyczali książki z biblioteki?

Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, ustanowiony został w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w 2002 roku.

"Nasza Biblioteka" Nr 19 - wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Zapraszamy do czytania gazetki szkolnej pt.: "Nasza Biblioteka" Nr 19 - wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (format pdf).

Dzień Kropki w bibliotece szkolnej

15 września 2017 r. obchodziliśmy „International Dot Day” czyli „Dzień Kropki”. To święto kreatywności, zabawy i odwagi. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki.


Rok szkolny 2016/17


Konkurs Wiedzy o książce i bibliotece

W czwartek 11 maja 2017 r. uczniowie klas piątych naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Książce i Bibliotece, organizowanym przez CKGBP w Przykonie.

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy pierwszej

Dnia 24 marca 2017 r. w  Szkole Podstawowej w Przykonie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.

"Nasza Biblioteka" Nr 18. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów kl. I na Czytelnika

Zapraszamy do przeczytania czasopisma "Nasza Biblioteka" Nr 18. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów kl. I na Czytelnika (format pdf).

Lapbook - czyli z " książką na kolanach" przez Stumilowy las

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa.

Randka w ciemno z książką

Z okazji Walentynek, w ramach promowania czytelnictwa, biblioteka szkolna zaproponowała zabawę: Randka w Ciemno z Książką.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w bibliotece szkolnej

Uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Nasza Biblioteka nr 17.

Przedstawiamy Naszą Bibliotekę Nr 17. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (pdf).

90 urodziny Kubusia Puchatka

90 lat temu, 14 października 1926 roku, ukazała się książka "Kubuś Puchatek" Alana Alexandra Milne. Słynny miś towarzyszy od tego czasu kolejnym pokoleniom najmłodszych czytelników.


 Rok szkolny 2015/16


"Konopnicka dzieciom"

„Konopnicka dzieciom” – to kolejny konkurs plastyczny przygotowany przez szkolną bibliotekę, tym razem z okazji Dnia Patrona. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-III.


Czytajmy dzieciom!

W dniu 19.04.16 r. biblioteka Szkoły Podstawowej w Przykonie gościła w swoich progach uczniów klasy IB wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Marczyńską.


Nasza Biblioteka nr 16.

Prezentujemy czasopismo "Nasza Biblioteka" nr 16, Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelnika.


Pasowanie na czytelnika.

W dniu 31 marca 2016 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wszyscy oni już znają litery, każdy z nich umie pisać i czytać. Choć już dawniej wypożyczali książki z naszej biblioteki, to z tym dniem zostali prawdziwymi czytelnikami.


„Książka moich marzeń”

Znamy już wyniki konkursu plastycznego dla klas IV-VI na plakat reklamujący ”Książkę Moich Marzeń” ogłoszonego przez bibliotekę Szkoły Podstawowej w Przykonie.


 Rok szkolny 2014/15


URODZINY KUBUSIA PUCHATKA!

Kubuś Puchatek to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci. W październiku Kubuś Puchatek skończył 88 lat. Z tej okazji w dniach 16-17 października 2014 roku biblioteka szkolna po raz pierwszy zorganizowała Puchatkowe urodziny. 


Nasza Biblioteka Nr 15. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Zapraszamy do czytania gazetki Nasza Biblioteka Nr 15. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (do pobrania w formacie pdf).


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2014 w Szkole Podstawowej w Przykonie.

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, jak co roku obchodzone w październiku, ma już w Szkole Podstawowej w Przykonie swoją wieloletnią tradycję. Na początku był to jeden „dzień" bibliotek szkolnych, obchodzony w czwarty poniedziałek października. Od 2008r. – cały październik.


Ekologia w bibliotece szkolnej.

Jak co roku biblioteka Szkoły Podstawowej w Przykonie podejmuje działania na rzecz edukacji ekologicznej wśród uczniów. W ramach akcji  „Sprzątanie świata – Polska 2014”, została wykonana gazetka ścienna promująca hasło tegorocznej akcji: „Turysto szanuj środowisko" oraz wystawka książek o tematyce ekologicznej.


„Cała Polska czyta dzieciom” – wizyta uczniów klasy Ic w bibliotece szkolnej.

W dniu 9 października uczniowie z klasy I C pod opieką p. Arlety Trzmielewskiej gościły w bibliotece szkolnej.


Rok szkolny 2013/14


Nasza Biblioteka nr 14.

Nasza Biblioteka - Nr 14. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelnika.


Pasowania nadszedł czas, czytelnikiem został każdy z nas.

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela…”

Pasowanie na czytelnika  to szkolna tradycja, która już na stałe zagościła w kalendarzu imprez szkoły. Dedykowana jest uczniom klas pierwszych, którzy właśnie przystępują do grona czytelników naszej biblioteki. 


Konkurs na pomysłową zakładkę do książki rozstrzygnięty.

Wyklejane, ozdabiane plasteliną, tekturowe a nawet drewniane zakładki do książek wykonali uczestnicy konkursu ogłoszonego przez bibliotekę Szkoły Podstawowej w Przykonie. Wszystkie zaprezentowane zostały na wystawie  „Pomysłowa zakładka do książki”, którą można obejrzeć w bibliotece.


„Cała Polska czyta dzieciom” – wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej.

W dniach 24 i 30 października dzieci z grupy 5-cio i 6-cio latków pod opieką p. Barbary Wodzińskiej gościły w bibliotece szkolnej. Przedszkolaki z wielką radością poznawały to magiczne dla nich miejsce.


Nasza Biblioteka Nr 13. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Zapraszamy do czytania gazetki Nasza Biblioteka Nr 13. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (do pobrania w formacie pdf).


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2013.

Październik to miesiąc, w którym biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych w 1999r. 

Gazetka z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych do pobrania (w formacie pdf).


Ekologia w bibliotece szkolnej.

Jak co roku biblioteka S.P. w Przykonie podejmuje działania na rzecz edukacji ekologicznej wśród uczniów. W ramach akcji  „Sprzątanie świata – Polska 2013”, została wykonana gazetka ścienna promująca hasło tegorocznej akcji: „Odkrywamy czystą Polskę". Gazetka ukazała piękno tkwiące w różnorodności przyrody Polskiej pozwalające napawać się urokami otoczenia.


 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"