Film powstaje 3 razy: na papierze, w formie scenariusza, na planie filmowym, gdy kręcimy ujęcia i w programie do montażu, gdy przycinamy i łączymy ujęcia.
Tutaj omówimy zasady kręcenia filmu na planie filmowym.
Zasada pierwsza najważniejsza
1. Stabilny obraz
Ujęcie wideo nie może się trząść jak osika na wietrze, obraz musi być stabilny, żeby dało się go oglądać, dlatego jeśli tylko się da, to stosujemy statyw. Kręcąc z ręki, trzymamy kamerę pewnie i nie latamy dłonią na lewo i prawo za wzrokiem. Ruchy kamery powolne, stateczne, panoramy wolniutkie i dostojne.
Zasada druga najważniejsza
2. Mało zoomu
Zoom jest fajny, ale stosujemy go z dużym umiarem i przede wszystkim przybliżamy i oddalamy obraz bardzo wolno. Szybki zoom, na ukończonym filmie, jest zawsze za szybki dla komfortu oglądania.
3. Ostrość
Ostrość to też podstawa. Nie obejrzymy najlepszego choćby filmu, jeśli obraz będzie nieostry, podobnie jak w fotografii. Monitorujemy więc ostrość na podglądzie.
4. Nie kręcimy pod światło
Światło powinno padać z tyłu lub z boku. Pod światło twarz jest ciemna, nie widać szczegółów. Nie kręcimy postaci na tle okna, okno musi być z tyłu lub z boku.
5. Kadrowanie
Usuwamy z kadru niepotrzebne rzeczy. Również tak jak w fotografii – kiedy mamy zbyt dużo nieba, warto skierować obiektyw w dół i trochę tego nieba obciąć. Jak za dużo ziemi, to obiektyw w górę.
6. Zasada trójpodziału
Tak jak w fotografii, stosujemy się do zasad trójpodziału, szukamy mocnych punktów kadru, na których zatrzymują się nasze oczy.