W ramach Telewizji Szkolnej uczniowie wykonują zdjęcia z uroczystości szkolnych, warsztatów, wycieczek.
Jak robić dobre zdjęcia – 6 przykazań początkującego fotografa:
1. Ostrość.
Zdjęcie musi być ostre. Trochę niedoświetlone, czy prześwietlone da się poprawić w programie do edycji. Zdjęcie można nawet wyprostować, chociaż kosztem ostrości właśnie. Nieostrego zdjęcia nie da się (jeszcze) poprawić.
2. Horyzont musi być w poziomie.
Horyzont powinien być poziomy. Postaci powinny stać prosto. Pion winien być pionowy. Skosy i pochylenia są dobre dla eksperymentów, a my nie eksperymentujemy, tylko robimy poprawne zdjęcia. Siatkę z liniami poziomami i pionowymi można włączyć w każdym aparacie czy telefonie.
3. Nie robimy zdjęć pod światło.
Pod światło jedyną dobrze widoczną rzeczą będzie właśnie to światło, nie twarz, nie krajobraz, bo one wtedy schowają się w ciemności. Można oczywiście robić zdjęcia artystyczne pod światło, ale tylko wtedy, gdy już mamy poprawne zdjęcia postaci czy krajobrazu ze światłem z tyłu lub z boku.
4. Poprawne kadrowanie.
Zdjęcia staramy się kadrować już przed naciśnięciem migawki. Przybliżamy się, stosujemy zoom. Można oczywiście wykadrować później, w programie do edycji zdjęć, ale kadrując w trakcie zdjęć oszczędzamy czas. Oczywiście, zdjęcia z planem ogólnym też są potrzebne, aby ukazać tło wydarzeń.
5. Lampa w pomieszczeniach.
W pomieszczeniach robimy zdjęcia z lampą błyskową (gdy mamy lustrzankę czy kompakt). Nasze oczy wciąż lepiej widzą w ciemności niż obiektywy. Poza tym ryzykujemy, że zdjęcie będzie nieostre, bo aparat przedłuży czas naświetlania bez lampy. Nastrojowe, rozmazane zdjęcia są niekiedy ładne, ale my chcemy ostre, dobrze naświetlone zdjęcia.
6. Trójpodział kompozycji.
Umieszczamy najważniejsze punkty zdjęcia w jego jednych trzecich. Są to tzw. "mocne punkty" - miejsca, w których koncentruje się nasz wzrok. Siatkę z trójpodziałem można włączyć w każdym aparacie czy telefonie.