Wieża czytelnicza

Wieża czytelnicza to odmiana akcji czytelniczej zapoczątkowanej w ubiegłym roku szkolnym pod nazwą: „Piramida czytelnicza”.

Polegała ona na  zbieraniu „cegiełek” i przyklejaniu ich na piramidzie. Jedna przeczytana książka to jedna cegiełka na piramidzie. Kto uzbierał najwięcej cegiełek ten wygrywał. Tegoroczna edycja przybrała formę wieży. Po wypełnieniu całej wieży cegiełkami nastąpiło podsumowanie i wyłonienie zwycięzców.

Oto oni:

I miejsce - Filipczak Anna - kl. II a

II miejsce - Pietrzak Zuzanna -  kl. II b

III miejsce - Rykała Julia - kl. II b

Najwytrwalsi czytelnicy w nagrodę otrzymali dyplomy, książeczki oraz zakładki do książek.

Docenieni zostali także uczniowie z mniejszą ilością cegiełek, jednak  angażujący się w akcję. Należą do nich: Górka Kacper z klasy IV b oraz Będzichowska Malwina z klasy II a.

Taka akcja doskonale motywuje do czytelnictwa, ponieważ dzieci chcąc uzbierać jak najwięcej cegiełek, by otrzymać nagrodę, muszą przeczytać jak najwięcej książek. Piramida czytelnicza jest więc świetną zachętą do czytania w domu. Poza tym czytanie kojarzy się im się wówczas z zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem. Mogą obserwować zarówno swoje postępy, jak i  postępy innych uczestników patrząc jak zapełnia się wieża. Wzrasta przez to chęć rywalizacji i częstszego sięgania po książkę, co przynosi same korzyści. Czytanie bowiem pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jak mawiała W. Szymborska jest to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.