Pasowanie na Czytelnika

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela…”

24 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie na Czytelnika to wydarzenie, które dla pierwszoklasistów staje się początkiem ich przygody z książką. Od tej chwili są oni pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej. Część oficjalną poprzedziło krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 3b pt.: „W krainie książek”. Z przedstawienia pierwszoklasiści dowiedzieli się kto pisze bajki, baśnie i wiersze oraz kto je ilustruje i drukuje. Poznali również zasady poszanowania książek. Wysłuchali prośby książki, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekli, że będą szanować książki i korzystać z ich rad i mądrości. Następnie przystąpili do pasowania. Aktu pasowania poszczególnych uczniów na czytelnika dokonała, zaproszona na uroczystość, pani w-ce Dyrektor Agnieszka Majtka. Jednocześnie uczniom zostały wręczone wyprawki czytelnika, ufundowane przez Instytut Książki w ramach Kampanii „ Mała Książka - Wielki Człowiek”. W skład wyprawki weszły: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

Tym sposobem za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki, dzieci zostały zaproszone do czytania zarówno samodzielnego, jak i przy wsparciu najbliższych. Mamy nadzieję, że teraz czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością i pasją, która raz rozbudzona nigdy się nie skończy.