Ekologia w bibliotece szkolnej

Jak co roku biblioteka S.P. w Przykonie podejmuje działania na rzecz edukacji ekologicznej wśród uczniów. W ramach akcji  „Sprzątanie świata – Polska 2013”, została wykonana gazetka ścienna promująca hasło tegorocznej akcji: „Odkrywamy czystą Polskę". Gazetka ukazała piękno tkwiące w różnorodności przyrody Polskiej pozwalające napawać się urokami otoczenia.

Towarzyszem uczniów w poznawaniu różnorodności świata roślin i zwierząt stały się kolorowe stronice książek zaprezentowanych na wystawce w bibliotece szkolnej. Pomogły one uczniom nie tylko zapoznać się bliżej z nowoczesnymi formami ochrony przyrody, ale również uświadomiły zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Ponadto uczniowie zostali zachęceni przez nauczyciela - bibliotekarza do wspólnej zabawy, której przysporzyła im gra edukacyjna pod nazwą „Ekologiczny pajączek”. Gra rozwijała zainteresowania uczniów, porządkowała ich wiedzę, a przede wszystkim motywowała uczniów do podejmowania drobnych zachowań proekologicznych w codziennym życiu. Pajączek był przewodnikiem po małej ekologii i dawał rady, jak postępować na co dzień, by mieć jak najmniej negatywny wpływ na środowisko. Każda noga pająka poświęcona była innemu zagadnieniu: wodzie, energii, transportowi, odpadom i zakupom. Zadaniem uczestników było przyczepić za pomocą sznurków potasowane i rozdane wcześniej karty do odpowiedniej nogi pająka, co uczyło ekologicznych postaw w danym zakresie.

Uczniowie przekonali się że taka wspólna gra  i wykonywanie zadań oraz sprawdzenie poprawności ich wykonania w formie zabawy może być niezwykle pouczające..