Pasowania nadszedł czas, czytelnikiem został każdy z nas.

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela…”

Pasowanie na czytelnika  to szkolna tradycja, która już na stałe zagościła w kalendarzu imprez szkoły. Dedykowana jest uczniom klas pierwszych, którzy właśnie przystępują do grona czytelników naszej biblioteki.

Tegoroczna uroczystość miała miejsce 10 kwietnia 2014r. w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się przejęci pierwszoklasiści – główni bohaterowie wydarzenia, uczniowie klas drugich i trzecich  z wychowawcami oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Przykonie. Apel z  tej okazji zazwyczaj odbywa  się  w drugim półroczu roku szkolnego kiedy dzieci posiadły już umiejętność czytania i mogą samodzielnie wypożyczać książki.  Tak też stało się i w tym roku. Nauczyciel- bibliotekarz pani Magdalena Pietruszka postarała się stworzyć taką inscenizację,  której zamysłem  było nauczyć  nie tylko szacunku do książek i prawidłowych nawyków czytelnika,  ale również  dostarczyć zabawy, stąd na scenie pojawiły się ulubione  przez dzieci postacie z bajek. Swoje talenty artystyczne zaprezentowali uczniowie klasy III a.

W widowisku pojawili się między innymi: Lis Witalis, Kaczka Dziwaczka, Plastuś oraz Jacek, Wacek i Pankracek. Ci ostatni zamieniając się w raperów zaśpiewali  piosenkę o Grzesiu w oparciu o linię melodyczną przygotowaną przez nauczyciela muzyki pana Janusza Kujawę,  co zostało przyjęte z dużą owacją. Pan Janusz był autorem  oprawy  muzycznej całego przedsięwzięcia.

Najważniejszym momentem  uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez  przejętych tym faktem pierwszoklasistów poprzedzone pasowaniem książką na pełnoprawnych czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia uczennice z aktywu bibliotecznego Aleksandra Arent i Aleksandra Naguszewska wręczyły zadowolonym pierwszakom zakładki do książek, a Dyrekcji  - specjalne wydanie gazetki pt. „Nasza Biblioteka”.

Uroczystość pasowania  dostarczyła wiele radości nowym adeptom czytelnictwa,  mamy  nadzieję, że ciekawy spektakl i uroczysty akt pasowania zachęci pierwszaków do  częstych odwiedzin w naszej bibliotece i rozpali w nich miłość do książek.

Zapraszamy uprzejmie nowych czytelników do korzystania z zasobów naszej szkolnej książnicy.