Uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać. 20 listopada przypada również 27 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Z tej okazji szkolna biblioteka podjęła wiele ciekawych inicjatyw, które stały się okazją do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Na szkolnym korytarzu oraz w samej bibliotece pojawiły się gazetki informujące o prawach dziecka. Została też przygotowana wystawka książek J. Korczaka - gorliwego obrońcy praw dziecka.
W czwartek 17 listopada każdy uczeń, który wypożyczył książkę otrzymał plan lekcji z prawami dziecka.
Dodatkowo zostały przeprowadzone zajęcia z uczniami kl. II na temat praw dziecka w utworach literackich dla najmłodszych. Nauczyciel - bibliotekarz Magdalena Pietruszka przypomniała znanych bohaterów literatury dziecięcej: Kopciuszka, Calineczkę, Dziewczynkę z zapałkami oraz Jasia i Małgosię. Uczniowie podzieleni na grupy zastanawiali się, jakie prawa poszczególnych bohaterów baśni zostałyby złamane, gdyby obowiązywała wówczas Konwencja o prawach dziecka. Następnie, korzystając z planszy wybierali kartoniki z zapisanymi prawami i umieszczali je pod ilustracjami na planszy. Każda grupa prezentowała reszcie klasy swojego bohatera i występując w roli obrońcy praw dziecka, przedstawiała złamane prawa, sprawców ich łamania oraz zachowania pożądane w tych sytuacjach. Na zakończenie zajęć dzieci spisały swoje własne marzenia i życzenia na karteczkach, które przykleiły do kolorowych balonów. Baloniki z dziecięcymi marzeniami zostały następnie wyeksponowane w bibliotece szkolnej.
W piątek 18 listopada biblioteka gościła w swoich progach uczniów chętnych do nauki i wspólnego śpiewania „Piosenki o prawach dziecka”. Spotkania odbywały w czasie przerw śródlekcyjnych w bardzo swobodnej i przyjaznej atmosferze.
Obchody takiego dnia to czas radości i uśmiechu. Święto nie tylko dzieci, ale i dorosłych, budzące w dzieciach świadomość, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypominające, że mają tych praw zawsze przestrzegać.