Bookcrossing, czyli - wędrująca książka

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem. (przysłowie chińskie)

Każda książka jest dla nas jak przyjaciel, spędzamy z nią miłe i niemiłe chwile. Gdy zaczynamy czytać nową poznajemy ją i lubimy. Wracając do starej, która jest już wypróbowana, wiemy, czego się po niej spodziewać. Tak jak z przyjaciółmi.

Znacie to uczucie, gdy krótko po zakupie książki skończyliście ją czytać i zastanawiacie się co dalej z nią zrobić? Zdecydowana większość ludzi decyduję się zostawić papierowy obiekt na półce, aby kurz miał powierzchnię, na której może się spokojnie gromadzić, inni oddają je do pobliskiej biblioteki, ale jest coś jeszcze! Bookcrossing, czyli  –  krążąca, wędrująca książka albo książka w podróży.

Bookcrossing powstał by uwalniać książki, a tym samym dawać innym radość czytania. Uwalnianie książek (krążenie książek) – to idea nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom, polegająca na pozostawianiu ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach specjalnie oznaczonych.

W myśl tej idei nasza szkoła zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami i nauczycieli do włączenia się do akcji. W związku z tym będzie można przynieść do biblioteki książki  z własnego zbioru, które będziemy chcieli „uwolnić”. Książki zostaną opatrzone specjalną etykietą i wystawione na przygotowanym do tego stoliku znajdującym się w bibliotece.  Taką książkę będzie można zabrać ze sobą do domu, przeczytać, przynieść z powrotem i zabrać kolejną. Na razie „uwolnionych” zostało kilka książek, którymi darczyńcy naszej szkoły zechcieli się podzielić. W czasie trwania akcji będzie można przynosić kolejne książki ze swojego zbioru, które chcemy by również zostały „uwolnione”.

Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie czytania. To również przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania!

Dziel się z innymi radością czytania!