Wycieczka do Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku

muzeum-boleszczyn-10-1211 października 2012 r. uczniowie Szkoły Filialnej w Boleszczynie zwiedzili Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku, które mieści się w zabytkowym ratuszu z II połowy XIX w.

Uczniom zaprezentowane zostały trzy wystawy stałe:
- „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera"
- Ekspozycję etnograficzną
- Ekspozycję archeologiczno- przyrodniczą
oraz dwie wystawy czasowe:
- „Malarstwo Romana Choinki- 40 lat pracy twórczej"
- „Ze starej płyty melodia płynie".
W ekspozycji dzieł J. Mehoffera uczniowie zwiedzili 5 tzw. „czerwonych sal", w których znajdują się obrazy, szkice oraz projekty do polichromii i witraży, których odzwierciedlenia znajdują się w Kościele pw. NSPJ w Turku. Ekspozycja etnograficzna, która zaaranżowano na strychu muzeum zaprezentowała stare
narzędzia i maszyny tkackie niezbędne do obróbki lnu, min. krosno żakardowe i krosno kilimowe. Uczniowie zwiedzili również umeblowanie tkackiego domu z podziałem na „izbę białą" -pokój oraz „izbę czarną" –kuchnię oraz wyposażenie trzech zanikających zawodów: szewca, czapnika i krawca. Ostatnia z ekspozycji stałych "Ekspozycja archeologiczno- przyrodnicza" prezentuje zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej min. misy, kubki, dzbanki oraz elementy tworzące wyposażenie grobowe.
Ponadto uczniowie mogli zobaczyć kości i ciosy mamuta oraz szkielet nosorożca włochatego. W ekspozycji czasowej „Ze starej płyty muzyka płynie" uczniowie mogli podziwiać gramofony akustyczne i elektryczne, płyty gramofonowe, cylindry fonograficzne oraz bogaty zbiór radioodbiorników.
Organizatorem wycieczki do Muzeum Rzemiosła Tkackiego była pani Jadwiga Banasiak.