„Poznajemy zawody” – klasa Ib

„Poznajemy zawody” to temat projektu edukacyjnego, który był przeprowadzany w klasie Ib w dniach: 22.02.2023 r. – 31.03.2023 r. w ramach realizacji założeń Programu Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.

Podjętym działaniom towarzyszyły następujące cele: wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy uczniów wobec pracy oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji, a także przybliżenie i scharakteryzowanie dawnych profesji oraz odchodzących w przeszłość zawodów.

W trakcie trwania projektu uczniowie: zwiedzili Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, gdzie podziwiali wystawę „Dawne zawody w miniaturze”, obejrzeli spektakl teatralny „Skarb Kapitana Haka”, podczas którego przyjrzeli się profesji aktorskiej, udali się do Centrum Kultury Biblioteki Publicznej Gminy Przykona na zajęcia biblioteczne, podczas których poznali pracę bibliotekarza oraz kilkakrotnie gościli na lekcjach Rodziców, którzy dzielili się z dziećmi swoimi pasjami i opowiadali o wykonywanej pracy.

Zgłębiając wiedzę o zawodach uczniowie rysowali prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, prezentowali swoje zainteresowania na forum klasy, opisywali ustnie czym jest praca oraz omawiali jej znaczenie w życiu człowieka.

Zwieńczeniem projektu była wizyta na poczcie, podczas której uczniowie wysłali swoim rodzicom kartki z życzeniami wielkanocnymi, samodzielnie wcześniej wykonane i zaadresowane.

Uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią składają podziękowania wszystkim osobom uczestniczącym w działaniach związanych z projektem, w szczególności Rodzicom, za poświęcony czas oraz zaangażowanie w życie klasy i szkoły.