We wtorek, 25 października, uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami: p. Arletą Trzmielewską, Jolantą Frątczak, Eweliną Zając oraz Magdaleną Pietruszką, uczestniczyli w wycieczce do Biskupina i Kruszwicy. Podróż szlakiem piastowskim odbyła się w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. "Poznaj Polskę".
Pierwszoklasiści rozpoczęli swoją wyprawę od pobytu w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, gdzie uczestniczyli w warsztatach wyrobu dawnej biżuterii, podczas których mogli samodzielnie wykonać ozdobne koraliki.
Kolejną atrakcją w trakcie zwiedzania rezerwatu była możliwość ujrzenia i pogłaskania koników polskich - odpornej na choroby i wytrzymałej rasy konia wywodzącej się od leśnych tarpanów. Zwierzęta mieszkają w „Zwierzyńcu”, czyli w rozległych zagrodach, w których znajdują się rekonstrukcje dawnych obiektów związanych z hodowlą. Tam również żyją owce wrzosówki i kozy zbliżone do ras pierwotnych, jakie żyły na naszych terenach przed wiekami i jakie w różny sposób służyły ludziom.
Podczas dalszego spaceru po terytorium rezerwatu uwagę dzieci przykuł wygląd domów w wiosce wczesnopiastowskiej (X-XI w.) oraz zagroda Wisza, która stanowiła fragment scenografii z filmu ”Stara Baśń”. Ogromu wrażeń dostarczyło także zwiedzanie osady łużyckiej. Obecna jej rekonstrukcja obejmuje pomost, bramę, kilka odcinków wału, falochron, dwa rzędy chat i ulicę. Uczniowie poznali warunki życia ówczesnych ludzi, ich zwyczaje dnia codziennego, obrządkowość, stroje oraz okoliczności powstania, rozwoju i upadku osady.
Z Biskupina wycieczka udała się do pobliskiej Kruszwicy. Tam dzieci zwiedziły Bazylikę kolegiacką św. Piotra i Pawła, która wzniesiona została na skarpie, po wschodniej stronie Gopła, naprzeciw pola gdzie - według podania - znajdowała się chata legendarnego Piasta.
Strudzeni wędrówką, ale wzbogaceni wiedzą, pierwszoklasiści wrócili do domu. Był to dla nich, bez wątpienia, dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji. Niewątpliwie ta wycieczka wzbogaciła wiedzę uczniów na temat pierwszych osadników oraz umożliwiła poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego.