Z badań prowadzonych w Polsce i wielu krajach na świecie wynika, że większość dorosłych palaczy podjęła próby palenia tytoniu, będąc jeszcze nastolatkami. Dlatego, tak ważne są podejmowane przez szkołę działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży. Celem ich jest:
- przekazywanie wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia tytoniu,
- kształtowanie postaw przeciwnych paleniu,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości, które stanowi jeden z istotnych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych dla zdrowia (w tym palenia tytoniu),
- podejmowanie inicjatyw mających na celu życie w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
Działania zaplanowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia miały różnorodny charakter. W klasach organizowano spotkania z pielęgniarką szkolną p. Anną Rusek, oglądano filmy edukacyjne na temat szkodliwości palenia. Uczniowie wykonywali ulotki informacyjne dla swoich najbliższych, aby zachęcić ich do zerwania z nałogiem. Na zajęciach powstały gazetki i plakaty promujące zdrowy tryb życia. Klasy I A i II B zorganizowały happeningi pod hasłem ,,NIE PAL, Proszę!” i ,,Palenie szkodzi!”. Jak co roku, działania antynikotynowe realizowane były także w ramach zajęć świetlicowych. Uczniowie pod opieką pań: Jadwigi Surosz i Arlety Trzmielewskiej promowali życie bez nikotyny.
Czwartek, 18 listopada stał się kolejną okazją do podejmowania inicjatyw na rzecz życia w środowisku wolnym od nałogów i dymu tytoniowego. To też sposobność do zachęcenia wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.