Z Comeniusem do Europy!

hiszpania

Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Przykonie to szkoła, która zapewnia swoim uczniom różnorodne formy zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. Gimnazjaliści, poza tradycyjnymi lekcjami i bogatą ofertą zajęć dodatkowych, mogą uczestniczyć w wyjazdowych warsztatach, zielonych i białych szkołach, obozach, wycieczkach, wyjazdach do kin i teatrów – a więc tych formach edukacji, które wychodzą poza tradycyjny schemat nauki w murach szkoły.

Na organizację imprez wyjazdowych szkoła pozyskuje środki z różnych źródeł, m. in. aplikując o wsparcie w ramach funduszy unijnych. To właśnie dzięki środkom z Unii Europejskiej uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie „From our roots to a common european future” – w ramach programu Comenius.
W projekcie, poza przykońskim gimnazjum, uczestniczą szkoły z Holandii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji. Głównym celem programu, poza podnoszeniem umiejętności komunikacji w języku angielskim, jest kształtowanie postawy tolerancji i szacunku wobec innych narodów poprzez prezentowanie własnych „korzeni” i poznawanie kultury krajów partnerskich. W ramach projektu przewidziano wiele działań edukacyjno-wychowawczych, w tym cztery spotkania uczestników – w Hiszpanii, w Holandii, we Włoszech i w Polsce.
Pierwsze z tych spotkań – w hiszpańskim Alosno – miało miejsce w maju. Wzięło w nim udział siedmioro uczniów i dwoje nauczycieli z przykońskiego gimnazjum. „Polska grupa” spędziła w Hiszpanii siedem intensywnych i intersujących dni. Wraz z innymi uczestnikami projektu młodzież uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez hiszpańskich nauczycieli, zwiedzała najciekawsze miejscowości południowo-zachodniej Andaluzji, poznawała kulturę Hiszpanii i szlifowała angielski w kontaktach z rówieśnikami z Holandii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Niemiec.
Tydzień za granicą minął błyskawicznie a zadowoleni gimnazjaliści już na Okęciu planowali kolejne spotkania z nowo poznanymi kolegami. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego – w końcu przed nami jeszcze trzy duże imprezy – w tym ta najważniejsza (bo podsumowująca projekt) – w Przykonie w maju 2012 roku.