Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Przykonie.

swito_patrona_2011W tym roku mija 28 rocznica nadania Szkole Podstawowej w Przykonie im. Marii Konopnickiej. Z tej to okazji w poniedziałek 23 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas czwartych pod kierunkiem pani Anny Marczyńskiej i pani Agnieszki Wojakowskiej. zdjęcia

Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Tureckiego pan Zbigniew Bartosik, Sekretarz Gminy pani Marianna Olejnik, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół pani Krystyna Szwankowska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Danuta Korzeniowska, członkowie Rady Rodziców, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego pani Aneta Łysiak oraz radni i sołtysi Gminy Przykona: panowie Andrzej Albert, Józef Cieślak, Andrzej Gorzelańczyk, Stanisław Grzelka, Krzysztof Kałużny, Ryszard Papierkowski, Eugeniusz Piekarski oraz pani Ewelina Przespolewska.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Społeczność uczniowska chcąc uczcić pamięć swej patronki, złożyła kwiaty pod jej pomnikiem i tablicą pamiątkową. Akademia składała się z dwóch części: artystycznej i konkursu drużynowego. Pierwsza część to przedstawienie, które dało uczniom możliwość zapoznania się z biografią Marii Konopnickiej i zastanowienia się nad losem poetki, jej życiem osobistym i zawodowym. Druga część apelu miała charakter konkursu drużynowego, do którego przystąpiły cztery grupy uczniów ocenianych przez Jury w składzie: pani Wiesława Jurkiewicz, pani Magdalena Pietruszka oraz przedstawicielka SU Ewa Miśko. Uczniowie mieli możliwość wykazania się w różnych dziedzinach: plastycznej, wiedzowej sprawnościowej a nawet tanecznej. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody niespodzianki. Były też zagadki dla publiczności. Na zakończenie prowadząca apel serdecznie zaprosiła dyrekcję oraz zebranych gości na poczęstunek zorganizowany w świetlicy szkolnej.

Obchodom dnia patrona towarzyszył Szkolny Konkurs Literacki i Plastyczny pod hasłem „Nasz Patron" oraz konkurs na plakat lub gazetkę klasową pod hasłem „M. Konopnicka i jej utwory". Konkursy mają na celu uświetnienie jubileuszu nadania imienia M. Konopnickiej szkole, ale także zapoznanie i propagowanie wśród dzieci i młodzieży twórczości patrona ich szkoły.