"Opowieści robotów"

Opowieci_robotw-2011W poniedziałek 14 marca 2011r. uczniowie klas V i IVb mieli okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia pt. „Opowieści robotów".

zdjęcia       Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki do Domu Strażaka w Turku sprawowały panie Teresa Wojciechowska i pani Magdalena Pietruszka. Sztuka oparta została na motywach opowiadań Stanisława Lema. Inspiracją do przedstawienia były takie utwory jak: „Harry Potter" – Książę Półkrwi J.K. Rowling , „Władca Pierścieni – Powrót Króla J.R.R. Tolkiena, „Podróże Guliwera" J. Swift a, „Bajki robotów" i „Cyberiada" samego mistrza St. Lema.

Podczas 70 minut wartkiej akcji widzowie wraz z lekko pordzewiałymi bohaterami uczestniczyli w niesamowitych przygodach, które skłaniały do śmiechu, ale też do pochylenia się nad poważniejszymi sprawami związanymi z samą istotą wszechrzeczy: jak być człowiekiem?

Spektakl zmuszał do zastanowienia się nad tym, czy zawsze słusznie rościmy sobie prawo do stawiania się ponad innych i czy zawsze nasze przekonania i sposób postrzegania świata jest jedynie słuszny i uczciwy. Przedstawienie w sposób lekki i z przymrużeniem oka dawało odpowiedź na te proste, ale jakże ważne pytania dotyczące granic naszego człowieczeństwa i tolerancji, ubierając Wielkie Prawdy w bajkowy kolorowy kaftan.