40 lat minęło ….

40 lat minęło, odkąd Maria Konopnicka - poetka, publicystka i pisarka literatury dziecięcej została patronką Szkoły Podstawowej w Przykonie. 1 czerwca 2023 r. odbył się Szkolny Festyn „ W Krainie Radości” z okazji Święta Patrona, Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Było to niezwykłe wydarzenie, bowiem świętowaliśmy 40. rocznicę nadania Szkole imienia Marii Konopnickiej.

zdjęcia film (Jakub Płóciennik)

tekst (Sylwia Wysocka-Rykała)

Uroczysty apel, upamiętniający patronkę Szkoły, rozpoczęto od odśpiewania „Roty“, złożenia kwiatów pod pomnikiem Marii Konopnickiej i tablicą pamiątkową oraz przybliżenia historii placówki. Wszyscy podziwiali slajdy ze zdjęciami z kronik szkolnych, które uwieczniły wydarzenia sprzed lat i poprzednich jubileuszy.

Następnie grupa teatralna Debiut Junior zaprezentowała spektakl pt. „Śnieżka”, będący nowatorską wersją klasycznej baśni, której akcję przeniesiono do … kurnika. To pełne zwrotów akcji, zabawne przedstawienie, przygotowane przez p. Agnieszkę Majtka i p. Janusza Kujawę, nagrodzone m.in. podczas XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej „Maska 2023”, wprawiło w zachwyt wszystkich uczestników uroczystości.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na zabawę. Na terenach rekreacyjno-sportowych wokół szkoły odbył się festyn. Jak na Dzień Dziecka i Święto Szkoły przystało, było mnóstwo atrakcji: dmuchane zamki, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne dla małych i dużych, otwarty trening fitness, przejażdżki kucykiem oraz emocjonujące rozgrywki sportowe. Ponadto strażacy z OSP w Smulsku zaprezentowali samochód i sprzęt, będący na jego wyposażeniu. Dzieci mogły zasiąść w pojeździe, przymierzyć strój i spróbować swoich sił podczas prezentacji działania węża strażackiego.

Oczywiście można było też odetchnąć i posilić się w strefie chillout’u, w której czekały przysmaki przygotowane przez Radę Rodziców.

Uroczystość uświetnili swą obecnością: p. Mirosław Broniszewski - Wójt Gminy Przykona, p. Maksymilian Majchrzak - Przewodniczący Rady Gminy Przykona, p. Tadeusz Rembas - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przykona, p. Łukasz Sadłowski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przykona, p. Ewa Dygas - Sekretarz Gminy Przykona, Radni Gminy Przykona: p. Janusz Augustyniak, p. Krzysztof Dygas, p. Andrzej Gorzelańczyk, p. Marcin Grynda, p. Dawid Kurzawa, pan Andrzej Marczyński, a także ksiądz Grzegorz Ograbisz - proboszcz Parafii Psary, p. Joanna Jamruszka - przewodnicząca Rady Rodziców szkoły podstawowej, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Przykonie – p. Zdzisław Nowak, nauczyciele – emeryci oraz gość specjalny - przedstawiciel firmy EDP Renewables Polska - p. Piotr Sojski. Dzięki wsparciu otrzymanemu od firmy EDP Renewables Polska dokonano inwestycji w nową infrastrukturę serwerowo-sieciową szkoły. Inwestycja ta pozwoliła unowocześnić szkolne pracownie komputerowe.

W organizację Szkolnego Festynu zaangażowała się Rada Rodziców szkoły podstawowej. Imprezę wsparli również Sponsorzy:

- firma Ambro Express;
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
- proboszcz parafii Psary, ksiądz Grzegorz Ograbisz;
- przedsiębiorstwo Admat;
- firma NeoPolis Ubezpieczenia;
- Hurtownia Owocowo-Warzywna i Artykułów Spożywczych Aleksandra Walkowska;
- Mleczarnia Turek;
- firma Grantton;
- Zakład Mięsny Smoliński.

Dzień ten upłynął w duchu wspomnień o Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, a przede wszystkim wspaniałej zabawy. Było słonecznie i kolorowo. Promienny uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczestników uroczystości.

Dziękujemy gościom, rodzicom, sponsorom i przyjaciołom szkoły, dzięki którym ten jubileusz miał wyjątkowy charakter.