W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna: Język polski bez nudy. Gramatyka i ortografia z Photonem.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
#dobrepraktyki
Adresatami innowacji są uczniowie klasy IVc. Czas realizacji innowacji obejmuje 6 miesięcy. Zajęcia innowacyjne odbywają się w zakresie zajęć obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, dwa razy w miesiącu. Podczas lekcji uczniowie wykorzystują roboty edukacyjne – Photony, zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Niniejsza innowacja jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie uczniów nowoczesnymi technologiami. Celem podejmowanych działań jest szerzenie idei nauki języka polskiego z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon. Wykorzystanie robotów edukacyjnych podczas lekcji języka polskiego ma zachęcić i zmotywować uczniów do przyswajania i utrwalania zasad ortograficznych oraz reguł gramatycznych w nowoczesny, ciekawy sposób łączący naukę z zabawą.
W trakcie listopadowych zajęć z Photonem uczniowie rozwiązywali ćwiczenia z zakresu zasad pisowni wielką literą oraz odmiany przymiotnika przez liczby, rodzaje i przypadki. Czwartoklasiści w grupach wykonywali wiele ćwiczeń w formie zabawy, m.in.: określali rodzaj, liczbę i przypadek wylosowanych przymiotników, a następnie programowali drogę Photona do właściwej odpowiedzi. Wskazywali poprawne lub błędne zdania wybierając odpowiedni kolor czółek robota, a także sterowali Photonami biorąc udział w wyścigu.
Z kolei podczas ćwiczeń pisowni wielką literą to właśnie robot losował ucznia do odpowiedzi i tym samym „przyznawał” punkty. Na koniec zajęć nauczyciel podsumował punkty zdobyte przez każdą z grup, a liderzy za pomocą Photona obwieścili swój własny okrzyk radości. Pierwsze, przeprowadzone w ramach innowacji lekcje pokazały uczniom, że nauka przedmiotu, jakim jest język polski może także odbywać się w sposób nietradycyjny, bez użycia podręcznika i z wykorzystaniem najnowszej technologii oraz radości płynącej ze wspólnej zabawy.