10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. Z tej okazji ogłosiliśmy konkurs oraz projekt zajęć dla grup przedszkolnych. Głównym celem tych działań było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony gatunkowej.
Album ze zdjęciami figurek jeży konkursowych
Dzień jeża w grupie IV w Przedszkolu w Przykonie (Katarzyna Domowicz)
Jeż traci swoje siedliska i żyje w ciągłym zagrożeniu ze strony człowieka, między innymi poprzez rewitalizacje parków, palenie traw i liści po sezonie w ogrodach, uszczelnianie ogrodzeń wokół naszych domów, kolizje z autami na drodze, czy wysypywanie trutek na myszy, które są jednym z przysmaków jeży. Jednym z celów naszych działań było też odejście od stereotypu żywienia- jeże nie żywią się owocami, ich pożywienie stanowią między innymi bezkręgowce- ślimaki, dżdżownice, larwy owadów, owady oraz płazy, gady i drobne ssaki. Chcieliśmy zwrócić uwagę na ten aspekt w sytuacji znalezienia rannego jeża, gdyż podawanie np. mleka, chleba może spowodować chorobę, a nawet śmierć zwierzęcia. Ranne zwierzę powinniśmy odwieźć do weterynarza lub jednego z ośrodków rehabilitacyjnych dla dzikich zwierząt. Wykaz tych ośrodków bez trudu znajdziemy w internecie. Celem konkursów i zajęć w grupach przedszkolnych, było też rozwijanie kreatywności dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych); rozwijanie wyobraźni, pomysłowości oraz zdolności manualnych.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. Dla klas 1-4 zorganizowano konkurs plastyczno- techniczny. Dzieci wykonały przestrzenną figurkę jeża w środowisku naturalnym. Uczniowie klas 5-8 przygotowali prezentacje multimedialne na temat jeży. Wszystkie prace i prezentacje są wspaniałe, kolorowe, wykazaliście się ogromną kreatywnością i wrażliwością pokazując, jak ważna jest ochrona tego gatunku. Chcielibyśmy wyróżnić uczniów biorących udział w konkursach wyjątkowymi nagrodami, a są nimi domki dla jeży, które możecie postawić w waszych ogrodach na okres jesienno-zimowy. Wystarczy ustawić domek w kąciku ogrodu, wyłożyć w środku liśćmi, przykryć domek warstwą liści, mchu i gałązek i być może uda wam się stworzyć zimowe legowisko dla jeża. Domki przekazane zostały na konkurs przez wójtów naszej gminy- pana Mirosława Broniszewskiego i pana Romana Marciniaka.
Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych uczniów:
Prezentacje multimedialne (proszę kliknąć na imię i nazwisko, aby pobrać prezentację):
1. Czaja Monika
Figurki jeży:
1. Graczyk Igor 2c
2. Wudarska Magdalena 2c
3. Hynas Agata 3b
4. Winkler Dawid 2c
5. Jeske Julia 2a
6. Karbowy Maciej 2a
7. Gajewska Wiktoria 1a
8. Łukasik Amelia 1a
9. Kurzaj Kesja 1a
10. Szymańska Aleksandra 1a
11. Fret Oliwia 1a
12. Rusek Filip 1a
13. Mrugas Michał 1a
14. Chrzęściewska Kornelia 3a
15. Fret Anna 3a
16. Zagłoba Kinga 3b
17. Zawada Maria 34b
18. Będzichowska Malwina 4a
Nagrodę będzie można odbierać w budynku A od 25 listopada 2020 ( od środy) w godzinach 8.00- 15.00. Budki będą ustawione w dyżurce. Prosimy dzwonkiem wywołać pracownika szkoły, który przekaże wam nagrodę, dyplom oraz swoją figurkę bądź pendrive z prezentacją. Prosimy również o potwierdzenie odbioru nagrody i podpisanie się na liście nagrodzonych.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy. Nauczycielom grup przedszkolnych dziękujemy za przeprowadzenie zajęć projektowych i ustawienie domków dla jeży w przedszkolnym ogrodzie. Dziękujemy wójtom gminy Przykona panu Mirosławowi Broniszewskiemu i panu Romanowi Marciniakowi za przekazanie budek dla jeży na nagrody za udział w konkursie i działaniach w przedszkolu. Dziękujemy pani dyrektor Joannie Woźniak – Skopińskiej za pomoc w zorganizowaniu konkursu. Dziękujemy wam uczniowie za tak liczne zgłoszenia na konkurs.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia fotografii prezentujących figurki jeży, a także załączonych prezentacji multimedialnych.