Europejskie Dni Ptaków 2020

 

Europejskie Dni Ptaków 2020 za nami. W tym roku akcję przeprowadzono wśród 36 krajowych partnerów BirdLife International z Europy i Azji Centralnej, w tym Polski. Zorganizowanych zostało ponad 1700 wydarzeń, w czasie których policzono niemal 6 milionów ptaków! Oto wyniki z naszego kraju:

zdjęcia

1 miejsce zajęły zięby ( 15.191 osobników), 2 miejsce- szpaki (15.005 osobników), a trzecie miejsce żurawie (9.953 osobniki). Szczegóły wydarzenia znajdziecie na stronie OTOP ( Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków)- https://otop.org.pl/.../miedzynarodowe-wyniki.../

Podczas wycieczki nad zbiornik Jeziorsko, zorganizowanej dla grupy uczniów z kółka ornitologicznego z Przykony, policzyliśmy 4355 ptaków, w tym najliczniejsza okazała się łyska w liczbie 1800 osobników, na 2 miejscu znalazła się głowienka- 430 osobników, a na 3 miejscu kormoran- 360 osobników. W sumie zaobserwowaliśmy 39 gatunków ptaków, między innymi czaple siwe, czaple białe, żurawie, bieliki, błotniaki stawowe, myszołowy, pustułki, krogulca,kormorany, gęsi gęgawy,  mewy duże, mewy śmieszki, zimorodki, czernice, cyraneczki, nurogęsi, perkozki, perkozy dwuczube, potrzosy, makolągwy, trznadle, dzięcioły czarne i zielone i inne. Niespodzianką podczas obserwacji okazała się dumnie krążąca nad tamą w Pęczniewie kania ruda. 

Ptakiem tegorocznego liczenia jest gęgawa- gęś o nietuzinkowej urodzie, wspaniały i troskliwy rodzic, gęś monogamiczna, czyli nie zmieniająca partnera co roku w okresie lęgowym, lecz żyjąca w stałym związku, gęś, która jako jedyna spośród innych gatunków wybrała sobie Polskę, jako miejsce do odbywania lęgów. Niestety często ginie podczas polowań, gdyż wciąż widnieje na liście gatunków łownych. Wyganiana jest jest również przez właścicieli stawów hodowlanych, gdy przepędzają kormorany i czaple siwe, a gęgawa na stawach tych szuka bezpiecznego schronienia przed drapieżnikami taki jak lis, czy jenot. Traci swoje siedliska, gdyż poprzez działalność człowieka i zmiany w naszym klimacie, zanikają w kraju tereny bagienne, łąki i trzcinowiska. Na dużych akwenach wodnych, gdzie znajdowała swoje miejsce w gąszczu przybrzeżnej roślinności płoszona jest przez skutery wodne, czy łodzie motorowe. U gęsi obserwuje się ciekawe zachowanie zwane imprintingiem ( wpojeniem, wdrukowaniem), które polega na tym, że pisklę tuż po wykluciu w okresie krytycznym- kilku godzin, wodzi za pierwszym zauważonym obiektem, co oznacza, że nawet jeśli nie będzie to rodzic, małe podąży za innym gatunkiem, a nawet człowiekiem. Dlatego więź rodzinna i możliwość spokojnego odchowania potomstwa, pokazania mu całego świata, jak żyć krok po kroku jest niemiernie ważna i ptak ten powinien mieć prawo do życia w miejscach, które wybrał sobie na swój dom. Dzięki temu będziemy mogli wciąż podziwiać potężne kilkutysięczne stada, tuż przed migracją do ciepłych krajów, a ich widok przed zachodem słońca, albo o świcie w podnoszącej się mgle, na rozciągniętych przestrzeniach np biebrzańskich łąk zapiera dech w piersiach i na zawsze pozostaje w pamięci.



 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"