Zamknięci na małej przestrzeni

Nuda, apatia, frustracja, poczucie braku kontroli sytuacji to odczucia jakie nam towarzyszą w dobie pandemii koronawirusa. Jesteśmy zamknięci w naszych domach, na małej przestrzeni tylko z naszymi rodzinami. Są pewne rzeczy, których nie wiemy, np. jak długo to potrwa? Są pewne pytania, których nie umiemy sobie zadać i odpowiedzi, których nie znamy.

W zaakceptowaniu tego stanu pomaga fakt, że kwarantanna jest przejściowa i ograniczona czasowo, wiemy że się zakończy. Nasze działanie i wyrzeczenia mają głęboki sens- zapobiegają rozprzestrzenianiu się choroby.

Dr Agnieszka Skorupa- psycholog, która zajmuje się naukową stroną długotrwałej izolacji zwraca uwagę na fakt, iż człowiek jest istotą ultra społeczną, która potrzebuje  bliskości emocjonalnej i fizycznej z innymi ludzi.

Podczas długotrwałego odosobnienia pomagają zdobycze techniki. Dzięki internetowi i telewizji nie traci się kontaktu ze światem, rodziną i przyjaciółmi. Należy jednak uważać, aby nie zapomnieć o osobach, które są najbliżej. Nie zamykać się tylko w swoich pokojach.

Można poświęcić więcej czasu na wspólne rozmowy i wykorzystać ten moment na złapanie oddechu od pędu codziennego życia. Jest to okazja  do rozwijania swoich zainteresowań, nadrobienia zaległości w nauce, porządkowania przestrzeni wokół siebie, czytania książek, słuchania  muzyki, oglądania filmów lub seriali.  To najlepsza chwila na naukę obcego języka, rozwijanie swojej duchowości, rozwiązywanie krzyżówek czy nawiązywanie znajomości za pomocą mediów społecznościowych. Można też rozwijać dobre relacje z domownikami- razem powspominać, oglądać albumy, przywołać różne wspólne doświadczenia, największe kryzysy w naszym życiu, czas, kiedy mieliśmy problemy, przypomnieć sobie, jak sobie z nimi radziliśmy, uświadomić, ile szczęścia razem doświadczyliśmy. Poza tym z rodzicami, dziadkami i z rodzeństwem można się po prostu bawić, można tańczyć, grać, bawić się w teatr, stworzyć drzewo genealogiczne, grać w kalambury, można napisać wspólną opowieść rodzinną lub urządzić konkurs na piosenkę. 

Cenne wskazówki by przetrwać ten trudny okres:

Bądź aktywny!

Nie rezygnuj z wysiłku fizycznego podczas którego, uwzględnij zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Sport i praca fizyczna są ważne nie tylko dla mięśni, które pracują zdecydowanie mniej w czasie przymusowego „postoju”, ale też dla całego organizmu. Pomagają  obniżyć reakcję na stres i skupić się na wykonywanej czynności. 

Zaplanuj swój dzień!

Planowe działanie nadaje sens i kształt naszym dniom, daje poczucie przewidywalności, pozwala ustrzec się od zniechęcenia i bezradności. Zaplanowanie dnia daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilność. Hobby, ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, wspólne posiłki o regularnych porach, praca w kuchni, pranie, sprzątanie i inne regularne czynności powodują, że  lepiej znosimy nową sytuację.

Wprowadź rutynę!

Wypracuj własną rutynę dnia codziennego. Takie działanie pozwala lepiej poradzić sobie z nową sytuacją i przywraca nam poczucie kontroli. Działaj zgodnie z porą dnia i zegarem. Ustal kiedy jesz, kiedy śpisz, a kiedy porządkujesz swoje otoczenie. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Daje je właśnie ustalenie stałych pór posiłków i wypoczynku. Rutyna uspokaja.

Zachowaj minimum prywatności

Tworzenie enklaw prywatności na wspólnej przestrzeni pomaga w zachowaniu lepszego samopoczucia. Dajmy sobie czas i miejsce na zaspokojenie własnych potrzeb. Wsparcie zawsze jest potrzebne. Ważne jest, aby domownicy sobie wzajemnie pomagali dbając o dobry nastrój, czasem schodząc sobie z drogi, a czasem przytulając.




 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"