Dzień Bezpiecznego Internetu

 

11 lutego 2020 r. nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Uzależnienie od internetu - chroń swoje dziecko (pdf)

Nadmierne korzystanie z komputera i internetu przez dzieci i młodzież (pdf)

zdjęcia gazetek i zajęć

zdjęcia z warsztatów

warsztaty w klasie 5a

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Szkolne obchody DBI  były realizowane poprzez wykonanie różnorodnych zadań.

Uczniowie klas  I – III w ramach zajęć komputerowych zapoznali się z serwisem sieciaki.pl w celu poznania zasad, którymi należy kierować się podczas korzystania z sieci oraz wykonali prace plastyczne na temat "Bezpieczeństwo w sieci". 

W klasach  IV – VIII na lekcjach informatyki nauczyciele przypomnieli   uczniom  tematykę dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zasady właściwego zachowania w sieci. 

Wychowawcy przeprowadzili pogadanki oraz zajęcia na podstawie scenariuszy zamieszczonych na stronie https://www.saferinternet.pl/. Uczniowie dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy kierować się podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. 

Uczniowie klas VIII przygotowali prezentacje multimedialne oraz filmiki krótkometrażowe na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania przez uczniów z Internetu.

Kolejnym  działaniem realizowanym w ramach DBI były warsztaty pt. „Uzależnienia od komputera i telefonów komórkowych”,  przeprowadzone w klasach IV i VII przez panią Wiolettę Kurzawę z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii z oddziałem w Turku.

Nasze działania skierowaliśmy również do rodziców poprzez zamieszczenie na szkolnej stronie internetowej informacji o sygnałach uzależnienia dziecka od Internetu oraz stronach dotyczących pomocy. 

Podjęte przez nas działania łączące naukę z zabawą i twórczością artystyczną pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżyły kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. 



 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"