17 maja 2019 roku (w piątek) odbyła się całodniowa wycieczka edukacyjna do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie klas ósmych oraz trzecich gimnazjum, pod opieką p. K. Brzychcy, p. A. Majtka, p. A. Choręziak i p. A. Waszkiewicz.
W programie wyjazdu było zwiedzanie cmentarzy na Powązkach oraz przybliżenie uczestnikom wycieczki historii Żydów w Polsce poprzez wizytę w Muzeum Żydów Polskich „Polin”. Dodatkową atrakcję dla uczniów stanowiła możliwość pobytu w najsłynniejszej galerii handlowej w Polsce - „Złotych Tarasach”.
Zbiórka została zaplanowana na godz. 5.45 pod szkołą, przy zatoczce dla autobusu. Po sprawdzeniu obecności przeszliśmy pod budynek Urzędu Gminy w Przykonie, gdzie już czekał na nas autokar. Wszyscy zajęli miejsca i kilka minut po godz. 6.00 udało się nam ruszyć w drogę. Na miejsce – czyli na parking przy Cmentarzu Powązkowskim, dotarliśmy chwilę po godz. 9.00. Musieliśmy jeszcze poczekać na przewodnika, który miał się zjawić o godz. 9.30, jednak udało mu się dotrzeć na miejsce nieco wcześniej. Zwiedzanie zaczęliśmy przed godz. 9.30.
Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po „nowszym” cmentarzu – Cmentarzu Wojskowym. Przewodnik przybliżył nam historię wielu spoczywających tam osób, m.in. bohaterów książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, powstańców warszawskich czy żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej. Nasi koledzy zapalili znicz na mogile kilkunastoletniego powstańca, co skłoniło wszystkich do zadumy nad tragiczną historią naszego narodu.
Po około godzinnym spacerze pojechaliśmy na „stary” cmentarz – tzw. Stare Powązki. Klimatu tego miejsca nie da się opisać, a mogił spoczywających tam znanych osób wymienić w krótkim sprawozdaniu. Wszyscy byli zachwyceni wiedzą naszego przewodnika, który w niezwykle ciekawy sposób opowiadał historię cmentarza i spoczywających tam pisarzy, malarzy, kompozytorów, polityków, naukowców, piosenkarzy... Duże wrażenie wywarły też na nas wspaniałe rzeźby, które zdobią zabytkowe nagrobki.
Po pełnym spokoju i zadumy spacerze po Powązkach ruszyliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy około godz. 13.00. Po dwugodzinnej „lekcji historii, tolerancji, refleksji i współczucia” wszyscy zastanawialiśmy się nad trudną historią Polski i tym, co możemy zrobić, aby pamiętać o tragicznej przeszłości narodu żydowskiego, którego losy, już od czasów średniowiecza, splatają się z naszymi.
Około godz. 15.30 pojechaliśmy na obiad na Stare Miasto, jednak przed obiadem przewodnik oprowadził nas jeszcze po Placu Zamkowym i przybliżył nam jego historię. Około godz. 16.00 weszliśmy do restauracji, po zjedzeniu obiadu, około godz. 17.00, ruszyliśmy do Złotych Tarasów, gdzie dotarliśmy przed 18.00. Uczniowie mieli tam godzinę czasu „dla siebie”. Potem zebraliśmy się w wyznaczonym miejscu, „odliczyliśmy do 44” (bo tylu było uczestników wycieczki) i poszliśmy do autokaru. Ostatni raz tego dnia patrzyliśmy na Warszawę, którą opuszczaliśmy w doskonałych humorach, mając świadomość, że naprawdę dobrze wykorzystaliśmy mijający dzień.
Pod budynek Urzędu Gminy dotarliśmy około 20.30, gdzie już czekali nasi rodzice.
Wycieczka na długo pozostanie w naszych wspomnieniach, a wiedza o historii Polski zdobyta podczas zwiedzania Powązek i Muzeum Polin przyda się nie tylko na lekcjach…
Autor: Bartłomiej Grzelak, klasa VIIIa