Projekt "Żonkile" w Zespole Szkół w Przykonie

 

13 maja w Zespole Szkół w Przykonie miał miejsce finał akcji „Żonkile”.

Zdjęcia (Maciej Górka, Amadeusz Łysiak)

Reportaż filmowy (Marcin Muszyński)

Prezentacja multimedialna na temat Marka Edelmana

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, organizowana corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ma na celu uczczenie pamięci bohaterów powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta, do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by uczcić pamięć poległych towarzyszy. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi żonkilami. W ten sposób żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci i jednocześnie symbolem akcji organizowanej przez Muzeum, której od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”.

Organizatorzy akcji chcą, aby ich działania podkreślały siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jednoczy i pozwala określić własną tożsamość.

Zespół Szkół w Przykonie po raz pierwszy wziął udział w akcji „Żonkile”. W działania zaangażowali się nauczyciele –  p. A. Choręziak, p. K. Brzychcy, p. A. Waszkiewicz, p. A. Majtka, p. A. Foryńska, p. A. Sadłowska, p. A. Bartosik, p. M. Kruszyńska-Sobczak, p. Z. Górka, p. M. Łukasik – oraz uczniowie, przede wszystkim ósmoklasiści i gimnazjaliści, a także członkowie koła plastycznego. Zaprosiliśmy do współpracy również Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

Projekt „Żonkile” w Zespole Szkół w Przykonie to:

1. Przygotowanie tablicy informacyjnej na temat akcji, w oparciu o materiały dostępne na stronach Muzeum. 

2. Przygotowanie papierowych żonkili i ich rozdanie w szkole podczas finału akcji.

3. Przygotowanie, przez członków koła plastycznego, wystawy zatytułowanej „Żonkile pamięci”. Celem działań plastycznych było znalezienie artystycznych środków wyrazu dla oddania uczuć towarzyszących młodym ludziom przy pracy nad projektem „Żonkile”.

4. Opracowanie przez uczniów klas VIII prezentacji multimedialnej na temat Marka Edelmana.

5. Lekcja muzealna „Historia Żydów w Turku” przeprowadzona przez p. Bartosza Stachowiaka, dyrektora Muzeum Miasta Turku.

6. Projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” oraz lekcje związane z filmem w klasach VIII szkoły podstawowej i gimnazjum.

7. Dokumentacja fotograficzna i filmowa projektu „Żonkile”.

W piątek, 17 maja, uczniowie zaangażowani w akcję „Żonkile” wezmą udział w wycieczce do Warszawy, podczas której będą zwiedzać Muzeum POLIN.

Projekt „Żonkile” z pewnością podniósł świadomość społeczności szkolnej na temat powstania w getcie warszawskim, przede wszystkim jednak skłonił do refleksji, zatrzymania się na chwilę w codziennym biegu i zastanowienia się nad trudną historią naszego kraju. Jednocześnie przyczynił się do kształtowania postawy otwartości, życzliwości i empatii. 



 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"