Sprzątanie Świata - Polska 2010 w S.P. Przykona

sprzatanie-swiata

Celem akcji "Sprzątanie Świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

Hasło tegorocznej akcji brzmi „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady".

Uczniowie Zespołu Szkół w Przykonie Szkoły Podstawowej w Przykonie aktywnie włączyli się do działań zorganizowanych w ramach kampanii, która rozpoczęła się 17 września 2010r. W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli na  "wielkie sprzątanie" wyznaczonych wcześniej terenów. Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki.

Akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2010" jak zawsze towarzyszył cykl zajęć o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, na których uczniowie dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu i jak można temu zapobiegać. W ramach edukacji ekologicznej zostały podjęte następujące działania:

•   Konkurs plastyczny „Segregujmy śmieci" w kategorii klas pierwszych
  •   Konkurs plastyczny „Jak segregujemy odpady" w kategorii klas drugich
  •   Konkurs plastyczno – techniczny „EKO – LUDKI", „EKO – ZWIERZĘTA"

w kategorii klas trzecich

• Konkurs plastyczny „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady" w kategorii klas IV – VI
  • Pogadanki, czytanie literatury, oglądanie ilustracji o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
  •  Znaczki ekologiczne z hasłami w języku polskim i angielskim.
  •  Prace plastyczne nt. „Mamy rady na odpady".
  •  Eko – kwiaty wykonane z surowców wtórnych
  •  Ulotki i foldery zachęcające uczniów do wyrzucania śmieci do kosza.
  •  Akcja „Wrzuć mnie do kosza!"
  •  Wystawka książek i gazetka o treści ekologicznej w bibliotece szkolnej.
  • Gazetki i wystawki prac uczniów.
  • Zbiórka zużytych baterii.

Uczniowie Zespołu Szkół w Przykonie Szkoły Podstawowej w Przykonie popierają tego typu przedsięwzięcia. Wszyscy chętnie wzięli udział w akcji, gdyż są świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Wierzą, że swoją proekologiczną postawą wpłyną na zmianę nawyków i przyzwyczajeń lokalnej społeczności. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.

Agnieszka Wojakowska