„Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem; ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami...
...Wtedy Bóg rzekł: Niech się stanie światłość! Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą”. Tymi słowami uczniowie Zespołu Szkól w Przykonie rozpoczęli tradycyjne jasełka. Świadkami tego niezwykłego przedstawienia, które odbyło się 20 grudnia 2013 r. byli: zastępca wójta Roman Marciniak, dyrektor Centrum Kultury Biblioteki Publicznej Gminy Przykona Ewa Banasiak, ksiądz proboszcz Grzegorz Ograbisz, przewodniczący Rady Rodziców Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Przemysław Marczyński i Lucjan Włodarczyk, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły i uczniowie. W atmosferę świąteczną wprowadziła wszystkich obecnych piękna bożonarodzeniowa sceneria oraz kolędy i pastorałki wykonywane przez gimnazjalistów. I choć przedstawienie o tematyce narodzenia Jezusa ma wielowiekową tradycję, tym razem aktorzy z grupy teatralnej „Debiut”, przedstawili nieco uwspółcześnioną wersję wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Zamysłem było zwrócenie uwagi na najistotniejsze problemy współczesnego świata, szczególnie te związane z funkcjonowaniem rodziny, brak czasu, kryzys wartości oraz zanik duchowości związanej z przeżywaniem, nie tylko Świąt Bożego Narodzenia, ale wszystkich obrzędów i zwyczajów. Jasełka miały stać się powodem do postawienia sobie pytania o sens Świąt Bożego Narodzenia i ich znaczenia w naszej kulturowej tożsamości.
Przygotowanie przedstawienia kosztowało wiele pracy zarówno młodzież, jak i ich opiekunów, którymi byli Panie: Agnieszka Łukasik i Aleksandra Mory- Bursztyn i Pan Janusz Kujawa. Sami jednak przyznają, że była to też dobra zabawa.
Święta to czas szczególny, który niesie ciepło, radość i spokój, wypełniony wzajemną życzliwością i niezwykłym nastrojem, którego z całą pewnością nie zabrakło tego dnia w Zespole Szkół w Przykonie.