Z wizytą w Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku

muzeum„Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Lekcja wcale nie musi odbywać się w szkole. Z bogatej oferty edukacyjnej, obejmującej m.in. tematy z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, skorzystać można w Muzeum w Turku.

6 lutego 2013 r. uczniowie klas IVc, Va i Vb wzięli udział w wyjątkowej lekcji muzealnej. Podziwiali ekspozycje stałe, prezentujące m. in. życie i twórczość Mehoffera, zobaczyli obrazy, szkice oraz projekty do polichromii i witraży znajdujących się w kościele pw. NSPJ . Ponadto na poddaszu obejrzeli wystawę pt. „Tradycyjne tkactwo i włókiennictwo w Turku i okolicy".

Duże wrażenie zrobiły na dzieciach krosna, magiel, maszyny do szycia oraz inne narzędzia używane przez krawców, szewców, czy czapników. Tam też mogli podziwiać wnętrza domu tkaczy – dwie izby: białą, czyli pokój oraz czarną tj. kuchnię.

Kolejne sale wypełniały: wystawa archeologiczna, przedstawiająca kości zwierząt czwartorzędowych pozyskane dzięki KWB „Adamów", wydobyte podczas prac eksploatacyjnych oraz „Życie w grodzie". Zobaczyliśmy, jak wyglądała chata, naczynia ceramiczne i jakie noszono stroje. Ponadto dzieci mogły dotknąć a nawet przymierzyć elementy zbroi rycerskich, co zachwyciło zarówno chłopców jak i dziewczęta.

Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się wystawa czasowa pt. „Śladami Stasia i Nel", prezentująca wytwory ludów afrykańskich: wnętrze szałasu, przedmioty codziennego użytku, instrumenty, biżuterię, czy narzędzia. Wrażeń co nie miara.

Wycieczka do muzeum jest jedną z ciekawszych form korzystania z ekspozycji i eksponatów. Atrakcyjność polega na tym, że zajęcia odbywają się poza szkołą, w zupełnie innym otoczeniu, co sprzyja przyswajaniu nowych treści. Uczniowie kojarzą znane fakty z nowo poznanymi elementami. Taka wycieczka stwarza okazję do ugruntowania wiedzy w otoczeniu oryginalnych zabytków, w całkowicie innej rzeczywistości niż sala lekcyjna. Ponadto przyczynia się do kształtowania odpowiednich postaw oraz właściwego stosunku do zabytków kultury i historii.