Piknik matematyczno-przyrodniczy

piknikIloma barwami mieni się świat, przekonaliśmy się w trakcie zajęć realizowanych pod hasłem: „Więc chodź, pomaluj mój świat..."

Słoneczne wtorkowe przedpołudnie spędziliśmy w dworku Marii Konopnickiej w Bronowie. Podziwialiśmy muzeum, park z pięknymi brzozami i jaśminami oraz staw, wokół którego ściele się zielona łąka z różnobarwnymi kwiatami. Przez chwilę mogliśmy się zatrzymać przed potężnym głazem narzutowym oraz altaną grabową, zwanymi „świątynią dumania" i poczuć niepowtarzalną atmosferę tego urokliwego miejsca.
   To wszystko było źródłem natchnienia poetki, której twórczość wiąże się z pejzażem polskiej wsi. Właśnie w Bronowie, przez 10 lat, począwszy od 1862 roku, rozwijała się pasja twórcza pisarki. Niezwykłe miejsce, w którym mieszkała Maria Konopnicka wyzwoliło również w nas inwencję twórczą, zarówno literacką,  jak i plastyczną.
   Pod kierunkiem wspaniałego pedagoga, nauczyciela plastyki, wychowawczyni młodzieży, bliskiej sercu  uczniom naszej szkoły – pani Heleny Szymkowiak, rozwijaliśmy talenty artystyczne.
   Z Bronowa wyruszyliśmy do pobliskiego Uniejowa, gdzie zatrzymaliśmy się przed tablicą pamiątkową ofiar II wojny światowej. Następnie wędrując uliczkami miasta podziwialiśmy zabytkową architekturę: kościół, zamek i otaczający go park prowadzący do nowoczesnego kompleksu basenów termalnych.
   Kontynuacją naszych działań był  zorganizowany w środę, piknik matematyczno – przyrodniczy nad Zbiornikiem „ Przykona" w Dąbrowie. Pracując w zespołach wykonywaliśmy określone zadania w terenie:
• pomiar wytyczonego obszaru z wykorzystaniem różnych jednostek długości ( stopa, krok, metr ) oraz obliczanie pola i obwodów
• rozpoznawanie gatunków drzew, ich owoców, nasion i liści
• wykonanie zielników i nazywanie zgromadzonych okazów z pomocą atlasów roślin.
   Emocji nie brakowało także w trakcie rozgrywek sportowych oraz działań artystycznych. Uwieńczeniem zmagań z matematyką, przyrodą i plastyką było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.
   Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwijania niezwykle barwnego świata dziecięcej wyobraźni, a szczególności    p. Bogdanowi Suroszowi, p. Helenie Szymkowiak, Radzie Rodziców oraz naszym opiekunom – wychowawcom.

Uczniowie kl. II b, III-VI SP w Przykonie