Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „KOMPETENTNI pl.”

W dniu 13 kwietnia 2023 roku w ramach realizacji projektu „KOMPETENTNI pl.” współfinansowanego ze środków unijnych odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV b, V a, VI a, VII a i b, uczestniczący w dodatkowych zajęciach z wyżej wymienionego projektu.

Głównym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie przez godzinę mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach.

Następnie uczniowie klas VII i VI rozpoczęli półtoragodzinne zajęcia w laboratorium fizycznym. Celem zajęć było poznanie różnych sposobów przekazywania informacji. Uczniowie dokonywali pomiaru prędkości dźwięku, przesyłali informacje za pomocą alfabetu Morse’a oraz kodowali i odczytywali informacje zapisane za pomocą kodów binarnych używając do tego tablicy ASCII. Uczniowie klas V i IV mogli eksperymentować, angażując wszystkie swoje zmysły, bez najmniejszych oporów. Rozbudzając swoją ciekawość poprzez atrakcyjne doświadczenia wodne, samodzielne odkrywanie tajników przyrody.

Uczniowie po zajęciach w laboratoriom dołączyli do pozostałych i mogli przez 3 godz. korzystać z eksponatów muzeum, z których każdy można było dotknąć i sprawdzić jego działanie.

Jedną z atrakcji było również planetarium 2D, w którym uczestnicy wycieczki obejrzeli pokaz zatytułowany ”Niewidzialny Wszechświat”.

Po bardzo atrakcyjnie i aktywnie spędzonym czasie w Centrum Nauki Kopernik dzieci zjadły obiad w restauracji Centrum.

Uwieńczeniem wycieczki, po intensywnych zabawach w Centrum Nauki Kopernik był spacer po Placu Zamkowym, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Zamek, Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki oraz zmianę Warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uczestnicy wycieczki wyjechali z Warszawy pełni wrażeń i bogatsi o zdobytą wiedzę w Centrum Nauki Kopernik.