Wycieczka pierwszoklasistów do Torunia

W piątek, 14 kwietnia uczniowie klas pierwszych pod opieką p. Arlety Trzmielewskiej, p. Jolanty Frątczak, p. Eweliny Zając oraz p. Magdaleny Michalak udali się na wycieczkę do Torunia.

Miasto przywitało wszystkich piękną, słoneczną pogodą, co sprawiło, że zwiedzanie stało się jeszcze przyjemniejsze. Po opuszczeniu autokaru uczestnicy wycieczki udali się w kierunku Starego Miasta, gdzie podziwiali architekturę Rynku Staromiejskiego m.in. imponujący gotycki Ratusz Staromiejski, Kościół św. Ducha z połowy XVIII wieku oraz neogotycki bogato zdobiony gmach Poczty Głównej.

Przechodząc przez Rynek Staromiejski pierwszoklasiści poznali legendę „O kocie, który bronił Torunia” oraz „O flisaku i żabach”. Zostali zapoznani także z historią figury pręgierza-osła nawiązującej do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia.

Kolejnym punktem programu była Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła, w której uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników. Stamtąd uczniowie wyruszyli w kolejne miejsce zwiedzania, jakim było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Toruńskie centrum nauki za swoje główne cele obrało pobudzanie kreatywności i inspirowanie do samodzielnych poszukiwań. „Instytucja poprzez zabawę i eksperyment (odejście od formuły: “patrz, ale nie dotykaj” na rzecz: “dotknij, sprawdź”) umożliwia aktywne przyswajanie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze”. Nie trzeba chyba podkreślać, że miejsce to było wręcz „rajem” dla żądnych wiedzy i tryskających energią pierwszoklasistów.

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Domu Legend Toruńskich, gdzie Strażnicy Legend – animatorzy, ubrani w średniowieczne kostiumy i posługujący się dawnym językiem przedstawiali legendy związane z Toruniem. Uczniowie byli zafascynowani tym miejscem, ponieważ poznając najważniejsze toruńskie opowieści mogli uczestniczyć w nich jako bohaterowie w przebraniach m.in. krzyżaka, króla Jagiełły, pobawić się we flisaka, wejść do klatki dla przestępców, zadzwonić dzwonem i zbudować krzywą wieżę.

Na zakończenie wszyscy ponownie udali się na Rynek Staromiejski, gdzie zakupili pamiątki oraz zapozowali do zdjęcia grupowego przed pomnikiem Mikołaj Kopernika, po czym pożegnali się z Toruniem, który zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.