Laboratoria Przyszłości w styczniu 2023

 

Na styczniowych zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych gościł wielokrotnie robot Photon zakupiony przez szkołę w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci

#dobrepraktyki

zdjęcia

Photon to wyjątkowo sympatyczny robot, który świetnie dogaduje się z dziećmi, zarówno tymi starszymi, jak i z maluchami. Oferuje wiele rozwiązań, które wykorzystane lub wplecione w tok lekcji sprawiają, że zajęcia stają się ciekawsze, bogatsze, a tym samym bardziej interesują uczniów.

W klasie Ib w towarzystwie robota edukacyjnego była omawiana tematyka „Zimowych zabaw”. Pierwszoklasiści rozpoczęli zajęcia od przywitania się z Photonem. Następnie siedząc w kole zostali wybierani przez robota do odpowiedzi. Zadaniem uczniów było samodzielne przeczytanie oraz dokonanie analizy słuchowej wyrazów podanych przez nauczyciela. Nagrodą za poprawną odpowiedź była możliwość sterowania robotem, a tym samym wyboru kolejnej osoby. Na koniec zajęć uczniowie poznali efekty świetlne i dźwiękowe „zaprezentowane” przez robota, które wywołały lawinę uśmiechów i pozytywnych emocji.

Roboty Photon kolejny już raz towarzyszyły klasie IVc na lekcji języka polskiego. Temat lekcji dotyczył ćwiczeń z zakresu pisowni wyrazów z „rz” i „ż”. Uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali ćwiczenia z zakresu wspomnianych zasad ortograficznych. Każda z grup udzielała lub wybierała poprawne rozwiązania za pomocą Photona (świecąc odpowiednim kolorem lub najeżdżając na kartę z właściwie napisanymi wyrazami). Po podsumowaniu lekcji, grupy zaprezentowały swoje okrzyki, które „odtworzył” Photon. Lekcja była realizowana w ramach innowacji pedagogicznej „Język polski bez nudy. Gramatyka i ortografia z Photonem”.

Photon, wraz z matą edukacyjną był wykorzystywany także na zajęciach rewalidacyjnych. Za pomocą robota uczniowie doskonalili umiejętności odczytywania współrzędnych, koordynację wzrokowo - ruchowa oraz wyobraźnię. Uczniowie bardzo chętnie pracowali z robotem i z ciekawością poznawali jego funkcje np. światło i dźwięki wydawane przez robota oraz nagrywanie dźwięku.

Na lekcjach przyrody w klasach czwartych, uczniowie za pomocą bezprzewodowego czujnika pH Pasco badali kwasowość i zasadowość różnych niebezpiecznych i szkodliwych substancji. Dzięki doświadczeniu dowiedzieli się jakie pH mają środki czystości codziennego użytku takie jak płyn do mycia naczyń, środki do usuwania kamienia, środki do udrażniania rur, itp. Za pomocą programu SPARKvue wyniki tego badania obserwowali na ekranie monitora. Wykonanie tego doświadczenia było możliwe dzięki zakupionemu sprzętowi i oprogramowaniu z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

W klasach piątych na lekcjach techniki uczniowie poznawali rodzaje metali, właściwości oraz zawody związane z ich przetwórstwem. Podsumowując zajęcia, wykonali prace z metalu używając narzędzi zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości, które w znacznym stopniu ułatwiły wykonanie zadania i obróbkę tych materiałów.

Już wkrótce naszą szkołę odwiedzi Mobilne Laboratorium Przyszłości. Na uczniów czekają ciekawe zajęcia pokazowe prowadzone przez edukatorów z zakresu druku 3D, Sztucznej Inteligencji (jak widzi komputer, rozpoznawanie gestów), pokaz działania mikrokontrolerów (makiety do podlewania kwiatów) oraz Roboty Photon. W ten sposób społeczność szkolna będzie mogła poznać możliwości, jakie daje sprzęt, w który została wyposażona nasza szkoła w ramach programu Laboratoria Przyszłości.



 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"