Okres przedświąteczny i świąteczny to wyjątkowy czas. Kojarzy sięz rodzinną atmosferą, ciepłem, prezentami, spotkaniami z bliskimi oraz wspaniałymi zapachami i smakami. To także czas, kiedy jeszcze chętniej dzielimy się z innymi tym, co mamy, a czasem wystarczy tak niewiele, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.
Okres przedświąteczny w klasie 3a miał swój niepowtarzalny charakter. To za sprawą projektu edukacyjnego realizowanego od 25 listopada do 20 grudnia, którego celem było: integrowanie uczniów, rozwijanie umiejętności pracy z zespole, wyrażania własnych poglądów, kształtowanie empatii i wrażliwości oraz propagowanie idei wolontariatu, pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych i motywowanie do udziału w przygotowaniach świątecznych.
Nie zabrakło w tym czasie mikołajkowych niespodzianek i upominków. Uczniowie odwiedzili Krainę Świętego Mikołaja w Kołacinku. Włączyli się również w organizację II Charytatywnego Jarmarku Mikołajkowego, wykonując piękne ozdoby i dekoracje świąteczne, a także uczestnicząc w akcji „Góra Grosza”. Dzień Wolontariusza był również momentem uświadomienia uczniom, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.
Zamknij oczy i pomyśl o Świętach.
Z czym Ci się kojarzą?
Jaki czujesz zapach?
Jakie potrawy przychodzą Ci na myśl?
Co przywołuje wspomnienia i historie związane z tym magicznym okresem?
Im bliżej świąt, tym więcej pytań i odpowiedzi. Unoszący się w powietrzu zapach cytrusów, goździków, cynamonu, wanilii, imbiru, anyżu, grzybów, kapusty, choinki, smak migdałów, orzechów i aromat świeżo upieczonych pierniczków to znak, że zbliża się Boże Narodzenie.
Podczas tegorocznych działań w ramach projektu odbyły się zajęcia, podczas których dzieci zdobyły nowe doświadczenia, zweryfikowały swoją wiedzę, angażując wszystkie zmysły. Oczywiście, nie mogło obyć się bez świątecznych wypieków. Uczniowie wyszukiwali informacje na temat pochodzenia przypraw i ich walorów zdrowotnych. Podczas degustacji poznawali i rozróżniali ich zapach i smak. Następnie własnoręcznie wykonali ciasteczka korzenne, wykorzystując przy tym sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Ponadto chętnie dzielili się przepisami na ciasteczka, pierniczki, ciasta, kompot z suszu, czy rozgrzewające herbatki zimowe z przepiśników swoich mam i babć.
Dzieci w toku różnorodnych działań – rozmów kierowanych, czytanych fragmentów literatury, wykonywania ozdób, dekorowania sali, ubierania choinki, wykonywania stroików, poznawały tradycje bożonarodzeniowe.
20 grudnia podczas klasowej Wigilii podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy życzenia i kolędując przy zastawionym stole, podsumowaliśmy tegoroczne działania.
Było twórczo, pachnąco i miło. Przekazywane tradycje, wyjątkowa atmosfera, dobre gesty i słowa, a także przywoływane smaki i zapachy, zapisują się w pamięci. To wszystko pozostaje z nami na lata i sprawia, że myślami wracamy do czasów dzieciństwa.