Smakowo - zapachowe tajemnice Świąt Bożego Narodzenia – projekt edukacyjny w klasie 3a

Okres przedświąteczny i świąteczny to wyjątkowy czas. Kojarzy sięz rodzinną atmosferą, ciepłem, prezentami, spotkaniami z bliskimi oraz wspaniałymi zapachami i smakami. To także czas, kiedy jeszcze chętniej dzielimy się z innymi tym, co mamy, a czasem wystarczy tak niewiele, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

#dobrepraktyki

Okres przedświąteczny w klasie 3a miał swój niepowtarzalny charakter. To za sprawą projektu edukacyjnego realizowanego od 25 listopada do 20 grudnia, którego celem było: integrowanie uczniów, rozwijanie umiejętności pracy z zespole, wyrażania własnych poglądów, kształtowanie empatii i wrażliwości oraz propagowanie idei wolontariatu, pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych i motywowanie do udziału w przygotowaniach świątecznych.

Nie zabrakło w tym czasie mikołajkowych niespodzianek i upominków. Uczniowie odwiedzili Krainę Świętego Mikołaja w Kołacinku. Włączyli się również w organizację II Charytatywnego Jarmarku Mikołajkowego, wykonując piękne ozdoby i dekoracje świąteczne, a także uczestnicząc w akcji „Góra Grosza”. Dzień Wolontariusza był również momentem uświadomienia uczniom, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.

Zamknij oczy i pomyśl o Świętach.
Z czym Ci się kojarzą?
Jaki czujesz zapach?
Jakie potrawy przychodzą Ci na myśl?
Co przywołuje wspomnienia i historie związane z tym magicznym okresem?

Im bliżej świąt, tym więcej pytań i odpowiedzi. Unoszący się w powietrzu zapach cytrusów, goździków, cynamonu, wanilii, imbiru, anyżu, grzybów, kapusty, choinki, smak migdałów, orzechów i aromat świeżo upieczonych pierniczków to znak, że zbliża się Boże Narodzenie.

Dzieci w toku różnorodnych działań – rozmów kierowanych, czytanych fragmentów literatury, wykonywania ozdób, dekorowania sali, ubierania choinki, wykonywania stroików, poznawały tradycje bożonarodzeniowe.

20 grudnia podczas klasowej Wigilii podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy życzenia i kolędując przy zastawionym stole, podsumowaliśmy tegoroczne działania.

Było twórczo, pachnąco i miło. Przekazywane tradycje, wyjątkowa atmosfera, dobre gesty i słowa, a także przywoływane smaki i zapachy, zapisują się w pamięci. To wszystko pozostaje z nami na lata i sprawia, że myślami wracamy do czasów dzieciństwa.