Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek

Czy to bajka, czy nie bajka…

W poniedziałek, 7 listopada uczniowie klas Ia i Ib obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia w salach pierwszoklasistów panowała bajkowa atmosfera.
W klasach pojawiły się księżniczki, piraci, czerwone kapturki, misie i wiele innych, znanych postaci z bajek.

Bajka jest niewątpliwie pierwszą „literaturą” dziecka. Nie tylko pobudza wyobraźnię i fantastykę, ale również kształci i ćwiczy mechanizmy wyobrażeniowe, rozszerza zakres doświadczeń dziecka. Dlatego też głównym celem przeprowadzonych zajęć było wzbogacanie wiedzy i przeżyć uczniów poprzez poznawanie bohaterów literatury dziecięcej oraz czerpanie radości ze wspólnego i samodzielnego czytania.

Uczniowie, podczas przeprowadzonych tego dnia zajęć, odgadywali zagadki dotyczące znanych bajek i baśni, samodzielnie czytali treść bajek oraz wypowiadali się na temat swoich ulubionych bajkowych postaci. Wśród odczytywanych utworów pojawiły się także baśnie z innych krajów oraz bajki terapeutyczne.

Bajki rozwijają u dziecka również twórczość plastyczną. Pomagają wyrazić przeżycia poprzez świat barw i kształtów. Stąd też na zakończenie uczniowie kolorowali swoje ulubione Postacie z Bajek, a klasowy Czerwony Kapturek obdarował swoje koleżanki i kolegów smacznym i zdrowym jabłkiem.