„Mity dobrze znane”, czyli podsumowanie projektu edukacyjnego w klasie VIIIa

4 listopada w klasie VIIIa odbyła się otwarta lekcja języka polskiego z udziałem uczniów klasy VIIb i p. A. Sadłowskiej. Podczas zajęć ósmoklasiści przedstawili efekty swojej kilkutygodniowej pracy nad projektem „Mity dobrze znane”.

Celem projektu było usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości na temat mitologii greckiej. Uczniowie w grupach pracowali nad wybranymi mitami wg otrzymanych instrukcji. Każda grupa zajmowała się innym mitem:

Grupa I – Mit o powstaniu świata – uczniowie opracowali streszczenie mitu, które następnie nagrali i odtworzyli podczas lekcji pokazowej, opracowali również drzewo genealogiczne bogów greckich.

Grupa II – Mit o Prometeuszu – uczniowie przygotowali i zaprezentowali interesujący komiks na podstawie historii greckiego herosa.

Grupa III – Mit o Syzyfie – efektem pracy uczennic był program telewizyjny, podczas którego zapoznano widzów z dziejami Syzyfa (prezentacja multimedialna) oraz przedstawiono opinie ekspertów na temat kary, jaka spotkała króla Koryntu (oczywiście w role ekspertek wcieliły się dziewczyny).

Grupa IV – Mit o Dedalu i Ikarze – uczniowie zaprezentowali opracowaną przez siebie mapę myśli na temat mitu, uwzględniając m. in.: rodzaj i gatunek literackich, czas i miejsce akcji, charakterystykę bohaterów, główne wydarzenia, dwie postawy ukazane w micie oraz dzieła sztuki i związki frazeologiczne inspirowane mityczną historią.

Grupa V – Mit o Orfeuszu i Eurydyce – uczniowie przygotowali zestaw zadań na podstawie mitu, który uaktywnił i zaangażował publiczność, m. in. quiz online, rebusy i krzyżówkę.

Grupa VI – Mit o Tezeuszu i Ariadnie – uczennice wcieliły się w bohaterów mitu i z ich perspektywy przedstawiły historię Tezeusza i Ariadny; oprócz pięknie opowiedzianej historii zadbały też o odpowiednie kostiumy i rekwizyty.

Lekcja, podczas której ósmoklasiści prezentowali efekty swojej pracy, przyniosła wszystkim dużo satysfakcji – uczniom 8a, którzy wykazali się twórczą inwencją a przy tym zdobyli dobre oceny, ich koleżankom i kolegom z 7b, którzy w przyjaznej atmosferze utrwalili wiedzę z mitologii oraz oczywiście nauczycielce języka polskiego – kolejny raz dumnej z kreatywności i zaangażowania swoich uczniów:).