Dąb Bartek, Muzeum Minerałów i Skamieniałości, Łysica, Tokarnia - Góry Świętokrzyskie dzień pierwszy
W poniedziałek, 6 czerwca, trzy grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przykonie wyjechały w różne strony Polski, by w innych niż zwykle okolicznościach pobyć ze sobą, edukować się, bawić i integrować.
Najstarsi uczniowie pod opieką p. Anny Bartosik, p. Aleksandry. Foryńskiej, p. Anny Marczyńskiej, p. Joanny Woźniak-Skopińskiej wyjechali na zieloną szkołę w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszego dnia zielonej szkoły pokonaliśmy ok. 250 km. Najpierw pojechaliśmy do Zagnańska, gdzie zobaczyliśmy najsłynniejsze polskie drzewo, którym jest dąb Bartek, jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Swoją popularność zawdzięcza wiekowi i wymiarom. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 m. Dąb Bartek według badaczy ma ok. 700 lat.
Następnie pojechaliśmy do miejscowości o wdzięcznej nazwie Święta Katarzyna. Tam zwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie w przystępny sposób opowiedziano nam o geologii i mineralogii, a wizyta w pracowni krzemienia pasiastego pozwoliła na przybliżenie zawodu szlifierza i złotnika.
Kolejno zdobyliśmy też najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612 m n. p. m) i poczuliśmy klimat prawdziwych górskich wędrówek. Wieczorem, już w miejscu naszej bazy noclegowej, w hotelu Cynamon w Tokarni, kreatywnie odpoczywaliśmy po intensywnym dniu.
Oblęgorek, Łysa Góra, Muzeum Hutnictwa – Góry Świętokrzyskie dzień drugi
Pierwszy punkt wtorkowego programu to zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku , gdzie zobaczyliśmy m.in. biurko, przy którym tworzył laureat Nagrody Nobla oraz szereg zgromadzonych tutaj zbiorów biograficzno – literackich. Następnie obowiązkowy punkt pobytu w województwie świętokrzyskim - wycieczka na szczyt Łysej Góry (594 m n. p. m.) oraz do Sanktuarium Świętego Krzyża. Kolejno zeszliśmy z Łysej Góry do Nowej Słupi, gdzie zwiedzaliśmy nowoczesne, multimedialne Muzeum Hutnictwa (przydały się okulary 3D). Zmęczeni po trudnym dniu, około godziny 18.00 wróciliśmy do miejsca naszego noclegu. A dalej… gry, zabawy, śpiewy, konkursy…
Energetyczne Centrum Nauki, Kadzielnia, Pałac Biskupi, Kielce - Góry Świętokrzyskie dzień trzeci
W środę, 8 czerwca, wzięliśmy udział w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki. Kolejno zwiedziliśmy jaskinię w Kadzielni, Pałac Biskupi i zabytkową część Kielc.
Sandomierz - Góry Świętokrzyskie dzień czwarty
Czwartek - wizyta w mieście filmowego Ojca Mateusza. W Sandomierzu przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną, zwiedziliśmy zbrojownię rycerską, pospacerowaliśmy po zabytkowym rynku i odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle.
Chęciny - Góry Świętokrzyskie dzień piąty
Ostatniego dni pobytu zwiedziliśmy ruiny zamku w Chęcinach. Pani przewodnik opowiedziała nam legendę o królowej Bonie. Powiało grozą … Królowa Bona mieszkała w Zamku Królewskim w Chęcinach i przechowywała tu swoje skarby. Według legendy zdecydowała się na powrót do swojego rodzimego kraju – Włoch. Wszystkie jej skarby transportowano 12 wozami. Niestety przeprawiając się przez most nad rzeką Nidą pod ciężarem klejnotów konstrukcja się załamała i całość wpadła do wody. Podobnież część skarbów została na zamku. Dlatego Biała Dama błąka się po murach szukając swych kosztowności pozostałych w warowni…. Uff…powiało grozą…. chyba dobrze, że wracamy w swoje rodzinne strony, do stęsknionych rodziców, rodzeństwa, koleżanek i kolegów…