
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Do akcji „Zaświeć się na niebiesko” już po raz drugi włączyli się uczniowie klasy IIa, by okazać solidarność dzieciom autystycznym i ich rodzinom. Z tej okazji w piątek wszyscy mieli na sobie niebieskie elementy garderoby. Obejrzeli filmy, które przybliżają zachowania oraz sposób postrzegania świata przez osoby autystyczne i wykonali plakaty.
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każdy jest indywidualnością. Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.
Pewnie nie raz spotkaliście osoby z zaburzeniami autystycznymi. Zastanawialiście się, dlaczego ktoś krzyczy i zasłania uszy słysząc dźwięk dzwonka szkolnego? Dlaczego kołysze się w określonym rytmie i potrzepuje rękoma? Dlaczego czasem buja się nerwowo, nie słyszy, kiedy się do niego mówi. Dlaczego raz bawi się, a innym razem stoi jak sparaliżowany? Dlaczego niekiedy natarczywie zaczepia innych, albo w sytuacjach stresujących na przykład szczypie?
Warto pamiętać, że zachowania takie nie są spowodowane złośliwością, czy chęcią skrzywdzenia kogoś. To autyzm, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Osoby te często mają niezwykłe, całkowicie pochłaniające ich zainteresowania i talenty, np. plastyczne, muzyczne, językowe, matematyczne i inne. Zapamiętują skomplikowane ciągi liczbowe i sekwencje, szybko uczą się tabliczki mnożenia, bywają mistrzami obliczeń pamięciowych. Mają fenomenalną pamięć, dostrzegają i analizują szczegóły, na które inni nie zwracają uwagi. Porządkują rzeczywistość i układają w logiczne systemy. Są bezgranicznie oddani swoim pasjom, dlatego mogą odnosić wyjątkowe sukcesy zawodowe. Często zostają naukowcami, inżynierami, informatykami.
Zatem, czy inny oznacza gorszy? Otóż nie. Zaburzenia ze spektrum autyzmu miało wiele sławnych osób, m. in.: fizyk, noblista- Albert Einstein, wybitny kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart, piłkarz Lionel Messi, wybitny aktor - Anthony Hopkins, czy niezwykły fizyk, astronom i matematyk - Isaac Newton.
Jedno jest pewne – autystycy to osoby wyjątkowe, ufne i prawdomówne, życzliwe, serdeczne i oddane. Mogą być prawdziwym przyjaciółmi. Tylko pozwólmy im na to! Postarajmy się ich zrozumieć. Nie odtrącajmy ich.
Akceptujmy i jednoczmy się z osobami autystycznymi.