Dzień Języka Ojczystego – projekt z udziałem klasy Ia oraz VIIb

Dzień Języka Ojczystego

 

21 lutego na całym świecie obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.

Film z projektu "Dzień Języka Ojczystego" (YouTube)

Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia z Bangladeszu w 1952 r., kiedy to zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto to ma przypominać wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego, troska o jego piękno i przetrwanie.

W dniach 22 lutego – 5 marca realizowaliśmy projekt edukacyjny , w którym  brali udział uczniowie klasy 1a i 7b, a jego celem było uświadomienie wszystkim, że dbałość o język jest przejawem patriotyzmu, dlatego tak dużą wagę przykłada się do poprawnego posługiwania się językiem w mowie i piśmie.

Podjęte działania miały rozbudzić wśród uczniów pasję językową. Pierwszoklasiści udowodnili, że niestraszne są im łamańce językowe. Akcja „przerwa na czytanie” miała zaś pokazać, że czytanie to sposób na spędzanie czasu wolnego. Ponadto najmłodsi wykonali alfabet sensoryczny,  poznali wiele przysłów i frazeologizmów oraz określeń gwarowych. Odtąd za sprawą pani Moniki z Uniwersytetu Warszawskiego i jej mini wykładu wszyscy wiedzą, że grule, pyry, kartofle to nic innego jak ziemniaki, bimbaj, bimba, dzyndzaj to tramwaj, a temperówka to również ostrzytko czy strugaczka. 

Uczniowie kl. Ia wzięli także udział w klasowym konkursie pięknego czytania i pisania. Wszyscy świetnie się spisali i zapamiętali, że trening czyni mistrza. 

Uczniowie klasy VIIb natomiast  wykonali dla pierwszoklasistów plakaty związane z Dniem Języka Ojczystego oraz zakładki do książek, zawierające zasady pisowni. 

Świętowanie trwało blisko dwa tygodnie, a udział w zajęciach poświęconych zagadnieniom językowym wzbudził wiele emocji.  Było ciekawie, twórczo i aktywnie. Na naszych ustach pozostaną słowa piosenki Agnieszki Osieckiej „Ucz, ucz, ucz się polskiego, na łatwe i na trudne dni”. Są one bardzo wymowne, bowiem Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma ogromne znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej i kulturowej.



 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"