30 października br. uczniowie klas 5a i 6c pod opieką p. Aleksandry Foryńskiej, p. Anny Bartosik, p. Anety Łysiak i p. Lucjana Włodarczyka, w ramach akcji „#Szkoła pamięta”, odwiedzili Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
zdjęcia (Lucjan Włodarczyk)
Obóz ten był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Został uruchomiony w grudniu 1941 r.
Celem pobytu w tym, ważnym dla naszego regionu, miejscu było zapoznanie uczniów z historią pierwszego niemieckiego obozu śmierci Kulmhof, z jego znaczeniem w polityce eksterminacyjnej względem ludności żydowskiej prowadzonej przez III Rzeszę, a także upamiętnienie poległych tam osób.
W planie naszej wycieczki znalazło się zwiedzanie muzeum wraz z przewodnikiem, warsztaty przygotowane przez pracowników ph. „Prawa dziecka wczoraj i dziś. Dzieci w getcie łódzkim – Litzmannstadt GettoMuzeum” dla klasy 6c oraz lekcja muzealna „Czy możemy zrozumieć, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”? dla klasy 5a.
Zwiedziliśmy też odrestaurowany spichlerz – budynek, który jako jedyny przetrwał do dziś, obejrzeliśmy tam wystawę przedmiotów odebranych więźniom i wysłuchaliśmy poruszającego wywiadu z naocznym świadkiem tamtych wydarzeń. Spichlerz ten tworzy niejako „przestrzeń tragedii”, pozostając niemym świadkiem dokonywanych zbrodni, a jednocześnie ich realną przestrzenią.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Lasu Rzuchowskiego, na teren byłego obozu, gdzie zapaliliśmy znicze i przeszliśmy alejkami od monumentalnego pomnika w kierunku Ściany Pamięci mijając lapidarium, krematoria, masowe groby pomordowanych.
Historia tego miejsca, którą poznaliśmy, to nieprawdopodobny obraz cierpienia zarówno w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym i powinien podlegać naszej głębokiej refleksji. Cały pobyt na terenie muzeum wywarł na nas ogromne wrażenie, czuliśmy obecność wszystkich tych, którzy tam cierpieli i stracili swoje życie. Mieliśmy w sobie wiele smutku i zadumy.
Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają wizytę w Kulmhof i nie zapomną o ogromnej tragedii, która się tam rozegrała.
Dziękujemy za cenną lekcje historii i pamięci.