21 października chętni uczniowie z klas IV i V pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Majtka, p. Anety Łysiak, p. Anny Marczyńskiej i p. M. Kruszyńskiej-Sobczak wzięli udział w projekcie „Jak biedzie zaradzić?” finansowanym ze środków Stowarzyszenia Akademia Wyobraźni oraz budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
zdjęcia (Kinga Knychalska, Aleksandra Sołdyńska, Zuzanna Rusek, Agata Guziak)
„Jak biedzie zaradzić?” to cykl działań edukacji obywatelskiej dla dziecięcych liderów społecznych prowadzony w 8 szkołach i ośrodkach kultury z Wielkopolski przez aktorów i animatorów związanych z Teatrem Akademia Wyobraźni z Lądka Zdroju.
Czwarto- i piątoklasiści z Przykony mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w tym teatralno-społecznym przedsięwzięciu. Poniedziałkowe popołudnie 25-uczniów rozpoczęło od warsztatów teatralnych, w czasie których dzieci, pod kierunkiem aktorów z Teatru Akademia Wyobraźni poznawały lalki, które później animowały w widowisku. Do występu w spektaklu przygotowane zostały trzy grupy – dzieci Szewca, dzieci Młynarza i dzieci Biedy.
Po krótkiej przerwie do grupy warsztatowej dołączyli pozostali uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie, i rozpoczęło się przedstawienie. Widowisko lalkowe pt. „Baśń o dwóch braciach” oparte było na opowieści Gustawa Morcinka „O ubogim Szewcu i chciwym Młynarzu”. Spektakl poruszał problem ubóstwa i naszego stosunku do ludzi biednych, skrzywdzonych przez los. Oprócz aktorów-animatorów, którzy animowali lalki wielkości dorosłego człowieka, w przedstawieniu wystąpili uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach. Animowali one mniejsze lalki i świetnie poradzili sobie ze swoimi zadaniami aktorskimi.
Po spektaklu, który dostarczył zarówno widowni, jak i aktorom, wielu emocji, nadszedł czas na refleksję, czyli „konferencję”. Prowadzona przez animatorów „konferencja” miała formę debaty na temat ubóstwa. Młodzi ludzie zastanawiali się, czym jest bieda, szukali również pomysłów na to, jak rozwiązać problemy ludzi dotkniętych ubóstwem. Na zakończenie dyskusji przedstawili swoje propozycje w formie plakatów i rysunków, które być może znajdą się w publikacji podsumowującej projekt… Aktorzy i animatorzy związani ze Stowarzyszeniem Akademia Wyobraźni stwierdzili, że wnioski, które podczas konferencji formułowali przykońscy uczniowie, były dojrzałe i niezwykle trafne.
W projekcie „Jak biedzie zaradzić?” sztuka nie jest celem, ale narzędziem. Teatr ma wywołać u dzieci emocje i w ten sposób zaangażować je w dyskusję na temat problemów społecznych i systemu wartości. W dzieciach istnieje potrzeba silnego angażowania się w rozwiązywanie problemów ludzkości, takich jak nierówności społeczne, głód, nietolerancja. Poprzez sztukę animatorzy docierają do dziecięcej wrażliwości i dzięki temu zachęcają młodych ludzi najpierw do refleksji nad ważnymi społecznie tematami, a później – miejmy nadzieję – do działania i innowacyjnego rozwiązywania problemów.
W Przykonie projekt „Jak biedzie zaradzić?” udał się naprawdę dobrze – zaangażowanie dzieci podczas warsztatów przełożyło się na wysoki poziom artystyczny widowiska i mądre wypowiedzi w czasie „konferencji”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Akademią Wyobraźni i dziękujemy naszym gościom za ekscytujące i pouczające popołudnie z teatrem!