6.10.2019 Europejskie Dni Ptaków z TGL OTOP. Tegoroczne liczenie ptaków odbyło się podczas wycieczki rowerowej wokół zbiornika Przykona.
W wycieczce uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Przykonie, w tym kilka uczennic należących do kółka ornitologicznego. Już po kilkudziesięciu metrach wyłoniło się przed nami potężne stado żurawi, które żerowały nieopodal naszej szkoły, a klangor osobników krążących nad nami, towarzyszył nam przez cały dzień. W sumie naliczyliśmy ich ponad 300. Na drugim miejscu znalazły się czajki w liczbie 85 sztuk, a na trzecim 80 szczygłów. W drodze nie tylko liczyliśmy ptaki, ale też uczniowie poznawali tajniki ptasich migracji. Trudno było im uwierzyć, że drobniutka rybitwa popielata pokonuje 14,500 km w drodze na zimowiska, a siewka szara potrafi bez postoju przelecieć 4000 km. Zaskoczeniem okazał się fakt , że niektóre gatunki opuszczają tereny lęgowe i lecą na zimowiska same bez rodziców po raz pierwszy i wiedzą doskonale dokąd mają się udać i gdzie zatrzymywać po drodze. Podczas wycieczki zaobserwowaliśmy ponad 40 gatunków ptaków, między innymi mysikróliki, zięby, makolągwy, trznadle, kwiczoły, paszkoty, kruki, myszołowy, łabędzie nieme, krzyżówki, łyski i inne. Niespodzianką okazał się spotkany samiec coraz rzadziej spotykanej w Polsce kląskawki oraz zaobserwowanych 14 białych czapli. Czaple mogliśmy oglądać z drugiej strony wyspy dzięki uprzejmości członków Klubu Żeglarskiego Złota Szekla, którzy zorganizowali dla nas pływania po zbiorniku. Uczniowie poszerzyli swą wiedzę z dziedziny ornitologii, ale również sprawdzili się jako młodzi żeglarze. Gdy część z nas żeglowała, wybraliśmy się także do lasu, na poszukiwanie raniuszków i innych leśnych ptaków. Zamiast raniuszków znaleźliśmy za to mnóstwo podgrzybków i usłyszeliśmy sikorki oraz zaobserwowaliśmy rudzika. Raniuszki – małe białe kuleczki z długimi ogonkami przywitały nas po niedługim czasie nad zbiornikiem, z którego właśnie wracały do lasu. Gdy przyglądaliśmy się im z bliska w ptasim atlasie, niektórzy z nas nie wierzyli, że taki ptak w ogóle istnieje. Tym bardziej cieszyło nas, że udało nam się je zobaczyć na żywo. To naprawdę niezwykłe przeżycie. Na zakończenie pobytu na stanicy żeglarskiej umililiśmy wspólny czas piekąc kiełbaski i chleb na ognisku. Droga powrotna przebiegła nam wyjątkowo szybko i niestety pomimo wielu wrażeń trzeba było zakończyć Europejskie Dni Ptaków 2019. Dziękujemy członkom Złotej Szekli za pomoc w zorganizowaniu EDP 2019.
Są już wstępne wyniki EDP 2019- 1 miejsce w Polsce zajął grzywacz. Zaobserwowano aż 45.878 osobników. Drugie miejsce należy do szpaka – 13.106 osobników, trzecie miejsce zajęła bogatka – 11.655 osobników. Dla całej Europy „zwycięska trójka” wygląda następująco:
1. Bernikla białolica – 918.859 osobników
2. Grzywacz – 718.625 osobników
3. Szpak – 309.306 osobników