Wycieczka do Konińskiej Drukarni Dziełowej

 

Całe życie ludzkości osiadło w książce: ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rosła ona i rozwijała się razem z postępem ludzkości.

Aleksander Hercen

O tym, że książki same w sobie stanowią ogromną wartość, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy książka wychowuje? Jaki jest jej związek z patriotyzmem?

zdjęcia

Jedno jest pewne. Książka przynosi wiele radości, a czytanie skłania do refleksji. Tym samym zatem jest elementem wychowania patriotycznego, gdyż wprowadza w świat kultury, która jest dobrem wspólnym narodu, uczy szacunku do pracy i drugiego człowieka, a także kształtuje poczucie dumy narodowej.

Fakt ten ma ogromne znaczenie, zwłaszcza obecnie, kiedy to obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości i zwracamy szczególną uwagę na wartości i postawę młodego pokolenia. Taki też cel przyświecał nietypowej lekcji z udziałem uczniów klas IVa i IVc, którzy udali się do Konińskiej Drukarni Dziełowej. Tam, zwiedzając drukarnię i hurtownię, poznali etapy powstawania i proces produkcji książek. Najpierw od strony teoretycznej - obejrzeli prezentacje: „Droga książki od pisarza do czytelnika” oraz „Jak powstaje książka”, a następnie, zwiedzając ogromne hale, mieli możliwość zaobserwować, jak to wygląda w praktyce. W drukarni podziwiali innowacyjne rozwiązania technologiczne - profesjonalne maszyny poligraficzne. Z zaciekawieniem słuchali i obserwowali drogę, jaką musi pokonać biała kartka, z której w efekcie powstaje kolorowa książka. Zainteresowaniem cieszył się zarówno sam proces drukowania tekstu, jak i technologia rozcinania papieru oraz sortowania, składania i  zszywania, bądź klejenia książki, a także przygotowania twardej oprawy, czy tłoczenia na niej złoconych liter. Następnie czwartoklasiści podziwiali ogromne magazyny i pomieszczenia, w których książki przygotowywane są do wysyłki. Tym samym poznali szereg zawodów, w tym: pisarza, wydawcy, drukarza, introligatora, handlowca, pracownika biurowego i sprzedawcy oraz specyfikę ich pracy. Zwrócili uwagę na niezbędne umiejętności i rolę pracy zespołowej, a przecież nie ma nic cenniejszego niż kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Pracownicy, oprowadzający nas po zakładzie, korzystając z okazji uświadomili uczniom obowiązek poszanowania książki jako wytworu pracy ludzkiej. Na zakończenie mieliśmy możliwość podziwiać wystawę publikacji związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - ofertę niezwykle bogatą i interesującą. I tu niespodzianka – wszyscy na pamiątkę otrzymali książki o wielkich postaciach, ważnych wydarzeniach, czy osiągnięciach. Ponadto nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe publikacje dla młodzieży.  

Była to lekcja nietypowa, ale bogata w treści. Oprócz wartości poznawczych, przeżyć estetycznych, budowała wśród uczniów szacunek do drugiego człowieka, jego pracy, a przy tym integrowała uczestników. 

Zainteresowanych uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można podziwiać gazetkę i wystawę dotyczącą budowy książki i jej części składowych, przywiezionych z Konińskiej Drukarni Dziełowej, m. in.: bloki książek, różnego rodzaju oprawy introligatorskie i wytwory poligraficzne – broszury, fragmenty kolorowanek i czasopism.

Biblioteka bowiem jest miejscem szczególnym - miejscem zdobywania informacji, rozwijania zainteresowań czytelniczych, promowania książki w środowisku szkolnym. To miejsce, które przyciąga uczniów i nauczycieli, miejsce odkrywcze, inspirujące i budujące współpracę między całą społecznością szkolną.


 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"