Europejskie Dni Ptaków

 

Miliony ptaków opuszczają właśnie Europę i udają się w podróż na swoje zimowiska w Afryce. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, jak co roku, zaprasza wszystkich chętnych do bliższego poznania tajemnicy ptasich migracji oraz do udziału w spacerach i innych wydarzeniach ornitologicznych w całej Polsce. 

zdjęcia

Jest to szczególna okazja, gdyż w tym roku świętujemy Europejskie Dni Ptaków po raz 25! Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez BirdLife International w całej Europie i Azji. Miłośnicy ptaków wspólnie obserwują je, poznają trasy ich migracji oraz dowiadują się o niebezpieczeństwach, czyhających na nie podczas jesiennej podróży. 

W tym roku ptakiem Europejskich Dni Ptaków została pleszka.

W  ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków uczniowie klas 3,4,5 i 6 szkoły podstawowej w Przykonie wraz z opiekunami panią Martą Ilkowską - Nowak i panią Anną Bartosik uczestniczyli w akcji liczenia ptaków nad zbiornikiem Jeziorsko. 6 października we wczesnych godzinach porannych uczniowie odwiedzili tamę nad zbiornikiem Jeziorsko i plażę w Siedlątkowie. Następnie przeszli wałem z Pęczniewa do Brodni, by na kolejnych przystankach w Brzegu, Jeziorsku i Tądowie Górnym oraz Dolnym móc obserwować i liczyć wszystkie napotkane ptaki. W ciągu 6 godzin intensywnych obserwacji naliczyliśmy ponad 12600 osobników z 38 gatunków ptaków. Najliczniejszym gatunkiem okazała się gęś gęgawa, której odlot na zimowe legowiska obserwowaliśmy w okolicy tamy w Skęczniewie - ponad 3500 osobników. Na miejscu drugim znalazła się łyska w liczbie ok. 2500 sztuk, a na 3 - kormorany, których na łachach Jeziorska odpoczywało ok. 2000 sztuk. Wśród ptasich perełek możemy wskazać 3 krakwy, 1 lerkę, 1 piecuszka, 5 cyraneczek, 4 tracze nurogęsi oraz 4 młode bieliki, które zachwyciły nas swoimi szybującymi lotami. Niestety spóźniliśmy się o tydzień na spotkania z żerującymi ptakami siewkowymi np. batalionami, brodźcami śniadymi, różnego rodzaju biegusami, siewkami złotymi, sieweczkami czy też wspaniałymi kulikami wielkimi, ale natura jak zawsze rządzi się własnymi prawami. W zamian spotkaliśmy szykujące się do odlotów grzywacze, których naliczyliśmy 800 sztuk i zimujące na zbiorniku Jeziorsko kaczki krzyżówki, głowienki, czernice, perkozy dwuczube i perkozki. Czernic zliczyliśmy ponad 100, a głowienek 1500. Wśród zanotowanych obserwacji na uwagę zasługują też czajki, mewa białogłowa, mewy śmieszki, trznadle, szczygły, żurawie, łabędzie nieme, pustułki, myszołowy i wiele innych gatunków. Nie zabrakło czasu na chwile nauki (uczniowie wypełniali karty obserwacji poznając jednocześnie wybrane gatunki ptaków) oraz chwile zabawy (kolekcjonowanie ptasich piór, pancerzy raków, czy muszli po szczeżujach wielkich). Zmęczeni, ale z wypiekami na twarzy i pełni wrażeń zakończyliśmy tegoroczne Europejskie Dni Ptaków. Oto wstępne wyniki EDP przedstawione przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków:

 

TOP 1 – największa liczba zorganizowanych wycieczek

1. Vogelbescherming Nederland/BirdLife Holandia – 158

2. MME/BirdLife Węgry – 140

3. OTOP/BirdLife Polska – 88

TOP 2 – największa liczba uczestników

1. MME/BirdLife Węgry – 4945

2. SVS/BirdLife Szwajcaria – 4172

3. OTOP/BirdLife Polska – 3731

TOP 3 – największa liczba obserwowanych ptaków

1. Vogelbescherming Nederland/BirdLife Holandia – 1.343.440

2. BirdLife Szwecja – 794.172

3. MME/BirdLife Węgry – 707.315

TOP 4 – najliczniej obserwowane gatunki ptaków

1. Zięba Fringilla coelebs – 1.148.362

2. Szpak Sturnus vulgaris – 1.025.318

3. Bernikla białolica Branta leucopsis – 590.104

W Polsce najliczniej obserwowane gatunki to:

1. Bogatka Parus major – 29.688

2. Szpak Sturnus vulgaris – 25.955

3. Modraszka Cyanistes caeruleus – 21.552

Łącznie w czasie polskiej edycji Europejskich Dni Ptaków 2018 zaobserwowano 276.685 ptaków, co daje nam 7. miejsce w klasyfikacji europejskiej.


 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"