Od listopada 2017 r. uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przykonie realizują międzynarodowy projekt mający na celu poszerzenie wiedzy na temat ich praw oraz życia i działalności Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka.
Projekt zakłada półroczną współpracę między szkołami w Polsce, Ukrainie, Grecji, Rumunii, Armenii, Wielkiej Brytanii i Grecji. Ważnym elementem projektu jest wymiana doświadczeń między uczniami i nauczycielami na portalu etwinning, który umożliwia współpracę ze szkołami europejskimi. Uczniowie angażują się we wszystkie działania przez co przełamują barierę mówienia w języku angielskim. W ramach projektu uczniowie m.in. prowadzą videokonferencje, uczestniczą w miedzynarodowych konkursach artystycznych i wiedzowych, oglądają filmy oraz czytają ksiażki dotyczące I. Sendlerowej oraz J. Korczaka, poznają swoje prawa poprzez gry i zabawy. Co więcej, piątoklasiści z naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej. Dwie 5-osobowe drużyny rywalizowały na trasie, na której należało odszukać pięć kopert, następnie wykonać zadania i odpowiedzieć na pytania dotyczące I.Sendlerowej i J. Korczaka. Uczniowie mieli możliwość wykazać się swoją wiedzą na temat sławnych postaci.
Projekt “„Śladami Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka. Ponieważ dzieci to nasza przyszłość” realizowany jest pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Koordynatorami projektu są Agnieszka Rakiewicz i Anna Marczyńska.
W Międzynarodowym Konkursie Plastycznym “Prawo do … w moich oczach” nagrodę otrzymał Paweł Marczyński, natomiast w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Irenie Sendlerowej i Januszu Korczaku pierwsze miejsce zajął Wiktor Łysiak. Gratulujemy.