Szkoła Podstawowa w Przykonie realizuje program edukacyjny Fundacji PGNiG „Rodzice i dzieci, powietrze bez śmieci”.
Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Wprowadza tematykę powietrza, jego zanieczyszczeń, smogu oraz sposobów walki z nimi, jak również radzenia sobie z jego obecnością.
Całość swoją wiedzą i autorytetem wspiera znany dziennikarz popularnonaukowy – Radek Brzózka.
Lekcja nr 1: Powietrze jest ważne.
Cele: wiedza na temat powietrza; świadomość zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem.
Formy: praca z klasą, praca grupowa, praca indywidualna.
Metody: eksperyment, rozmowa, karty pracy, warsztat.
KLASA: IIIC
Realizację scenariusza zaczęliśmy od obejrzenia filmu pt.: „Co to jest powietrze?”. Stał się on początkiem burzliwej dyskusji i okazją do wysnucia wniosku, że powietrze jest gazem. Aby sprawdzić, czy mamy rację przeprowadziliśmy szereg eksperymentów. Doszliśmy do wniosku, że czyste powietrze ulega ocieplaniu bądź oziębianiu, jest sprężyste, suche lub wilgotne, jest potrzebne do oddychania, nie ma koloru, smaku i zapachu. W ten sposób powstał „wiatrak powietrzny”, dzięki któremu poprzez kolejne dni będziemy mogli utrwalać właściwości czystego powietrza. Potem dowiedzieliśmy się ogólnych informacji na temat smogu.
Działania warsztatowe polegały na wykonaniu koła czystego powietrza i koła smogowego. Uświadomiło nam to, jak bardzo zanieczyszczenia niszczą to, co zdrowe i bezpieczne dla człowieka.
Zdobyta na zajęciach wiedza ułatwiła nam wykonanie pracy domowej, gdzie należało wymyślić i narysować rebus oraz odnaleźć wyrazy oznaczające zanieczyszczenia znajdujące się w smogu. Okazało się, że tematem zainteresowaliśmy naszych rodziców, a tym samym sprawdziliśmy ich wiedzę.
Wkrótce lekcja nr 2…