Zimowe liczenie ptaków

W dniu 27 stycznia 2018 pomimo kiepskiej pochmurnej i deszczowej pogody, uczniowie Szkoły Podstawowej w Przykonie dołączyli do grona wolontariuszy i pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków liczyli ptaki na terenie parku miejskiego w Turku oraz wokół osiedli domków jednorodzinnych w Przykonie.

W Przykonie na pierwszym miejscu najliczniej spotykanego ptaka znalazł się gawron, naliczyliśmy ich około 300, natomiast w Turku zdecydowanie zwyciężyła krzyżówka, której w parku było 110 szt. Wśród ptaków napotkanych w parku znalazły się łabędzie nieme, samiec cyraneczki, kawki, sójki, dzięcioły duże, dzięcioł zielony, dzięcioł średni, grubodziób, modraszki, bogatki, gile, sroki, kowaliki i czarnogłówki. Natomiast w Przykonie liczyliśmy bogatki, modraszki, kawki, gawrony, sójki, sierpówki, sroki, trznadle, dzwońce i ku naszej uciesze wróble, choć ostatnio częściej widujemy tam mazurki. Niestety nie spotkaliśmy kwiczołów i jemiołuszek, choć te często towarzyszą nam w drodze do szkoły.  Od ostatnich ośmiu lat w Polsce najliczniej obserwowanym gatunkiem podczas zimowego ptakoliczenia jest kaczka krzyżówka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka. Ciekawe, jaki ptak zwycięży w tym roku. Wszystkich, którzy chcieliby poznać wyniki tegorocznej akcji, zachęcam do odwiedzenia strony www.otop.org.pl w drugiej połowie lutego.

Dziękuję uczniom szkoły podstawowej w Przykonie i ich rodzicom, za udział i zaangażowanie w wycieczce i gorąco zachęcam do udziału w kolejnych akcjach (SPRING ALIVE oraz EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW), o których będę informować na bieżąco, ale także do własnych codziennych obserwacji, by dostarczały wam wielu wrażeń i uśmiechu.