Refleksje szóstoklasistów o wolności

 

Listopad to miesiąc szczególny dla Polaków. Wyzwala patriotyczne nastroje i pobudza do refleksji, czym jest dla nas wolna i niepodległa Ojczyzna. Stąd cykl lekcji wychowawczych mających na celu wzbudzanie szacunku do tradycji, symboli narodowych i miejsc z najbliższej okolicy.

zdjęcia

Zajęcia pokazały rozumienie istoty wolności. Okazuje się, że młodzi ludzie wbrew pozorom cenią wolność, a tym samym rozumieją wieloznacznie, jako niezależność, brak przymusu, swobodę  wyrażania myśli, własnego zdania, poszanowanie symboli, czy solidarność z krajem i rodakami. To dla nich także solidna nauka, uczciwa praca i poszanowanie poglądów i postaw drugiego człowieka, bo jak podkreślali „wolność to nie jest bezprawie”. 

To w młodych ludziach tkwi potencjał, dlatego nieustannie należy budzić w nich świadomość narodową, bo jak śpiewał Marek Grechuta:

„Wolność to królestwo dobrych słów

Mądrych myśli, pięknych snów

To wiara w ludzi”

Mała Ojczyzna - określenie, które tak wiele znaczy. To miejsce wyjątkowe, dobrze znane, nie raz odkrywane, miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie i „swojsko”. Przyjemnością jest zwiedzać okolice i wielokrotnie poznawać je na nowo. Poruszając się po przykońskich ścieżkach, czy przechadzając po ulicach Turku, tak jak w czwartkowe przedpołudnie, uczniowie uświadomili sobie, że ta nasza Mała Ojczyzna ma swój urok i wciąż jest tyle do odkrycia. Jak powiedział Goethe „żeby zobaczyć, trzeba najpierw zrozumieć, co się widzi”. 


 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"