16 listopada szóstoklasiści wraz z aktorami Narodowego Teatru Edukacji zanurzyli się we wciągające odmęty historii o „Księciu i żebraku”.
Spektakl oparty na motywach ponadczasowego dzieła Marka Twaina to niezwykła opowieść o dwóch niesamowicie podobnych chłopcach żyjących w XVI wiecznym Londynie. Jeden z nich to następca tronu Anglii, syn Henryka VIII, książę Edward, a drugi – syn rzezimieszka, żebrak Tom Canty. Przyszły następca tronu otrzymał szansę poznania wszelkich aspektów władzy królewskiej i wprowadzenia zmian, zwłaszcza, że za rządów ojca panowała tyrania, nie liczono się z poddanymi, wśród wyższych warstw społecznych kwitła korupcja i zepsucie.
Dzięki nieoczekiwanej zamianie miejsc obaj chłopcy na własnej skórze mogli poznać blaski i cienie życia w warunkach innych niż, te do których przywykli. Była to również próba charakterów, ujawniająca prawdziwą naturę. Dzięki tej lekcji spojrzeli na świat z zupełnie innej perspektywy. Po raz kolejny okazało się, że nie od pochodzenia zależy, jak potoczy się nasze życie, ale od tego jacy jesteśmy. Ostatecznie więc zatriumfowała szlachetność i uczciwość.
Wszystkich urzekła zaskakująca konwencja widowiska, kunsztowne stroje, brawurowe pojedynki na broń białą i raptowne zwroty akcji. Tradycyjnie z zainteresowaniem wzięliśmy udział w spotkaniu z aktorami. Tym razem zwrócili oni szczególną uwagę widzów na rolę efektów specjalnych, a także wyjaśnili w obrazowy sposób na czym polega technika obróbki obrazu „green screen”.