W obecnych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek czy listów wypierane jest przez korzystanie z nowych technologii komunikacyjnych. Dużym plusem tych form przekazu jest szybkie dotarcie do adresata. Z czasem skrzynkę odbiorczą opróżnimy, a SMS skasujemy. Natomiast pocztówki i listy to coś trwałego, to wspaniała pamiątka na długie lata.
Nie ma wątpliwości, że taka forma komunikacji jest czasochłonna. Ale każdy list niesie za sobą jakąś historię, każdy ma duszę. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców.
Ponadto pisanie listów ćwiczy cierpliwość i wyobraźnię, rozwija kreatywność oraz umiejętność tworzenia form użytkowych.
Już we wrześniu uczniowie klasy III c rozpoczęli działania w tym zakresie. Ideą wiodącą jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji. Na początek wymienili się pocztówkami z zaprzyjaźnionymi drogą internetową uczniami z Wielogłów nieopodal Nowego Sącza w województwie małopolskim. Następnie zaczęli nawiązywać kontakt z dziećmi ze szkół na terenie całej Polski.
Dotychczasowym finalnym elementem działań było stworzenie mapy Polski „Pocztówkowi przyjaciele”. Na mapie zaznaczone zostały miejscowości, z którymi nawiązano wymianę pocztową. Dzięki temu uczniowie ćwiczą również określanie kierunków geograficznych.
W dalszej kolejności planowana jest realizacja zadań dotycząca m.in.: opisu siebie, tworzenia projektu „Moja okolica”, samodzielnego wykonania kartek świątecznych, tworzenia życzeń walentynkowych i wielkanocnych, redagowania ogłoszenia, zawiadomienia i listu oraz tworzenia kolażu z samodzielnie wykonanych zdjęć.