W czwartek, 1 czerwca uczniowie klasy I, IIB i IIC udali się na wycieczkę do Bronowa, gdzie znajduje się dworek M. Konopnickiej – patronki naszej szkoły.
Poetka przyjechała tam tuż po swoim zamążpójściu, mając 20 lat. W Bronowie urodziła sześcioro dzieci. Zaczątki muzeum pojawiły się już w latach 60-tych, kiedy to w ganku utworzono kącik pamiątek M. Konopnickiej. 1 września 1995 roku w Bronowie działalność rozpoczęło Muzeum Oświatowe, założone przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną – Filię w Sieradzu.
W muzeum mogliśmy obejrzeć dokumenty, fotografie, publikacje utworów poetki, jak również meble z epoki M. Konopnickiej. W jednym z pomieszczeń, urządzonym na wzór klasy szkolnej z lat 50-tych XX wieku, można było oglądać stare biurko, podręczniki, zeszyty i pomoce szkolne, a także zasiąść w drewnianych ławkach z otworami na kałamarze, w których siedziała niegdyś dziatwa szkolna. Tam właśnie Julka z klasy IIC, która wcieliła się w rolę poetki, czytała dzieciom wiersze M. Konopnickiej, gdyż wycieczka została połączona z drugą edycją ogólnopolskiej akcji: „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polega na masowym, jednoczesnym czytaniu książek. My postanowiliśmy, że będziemy czytać utwory patronki naszej szkoły w jej własnym dworku, wśród łąk i pól, po których poetka chodziła, na ławeczkach, na których siedziała, wśród drzew, na które spoglądała. Taka akcja stała się świetną promocją nie tylko utworów M. Konopnickiej, ale również samego czytania. Swoje wrażenia z lektury uczniowie mogli przelać na karty papieru wykonując ilustracje do wierszy M. Konopnickiej w malowniczej scenerii parku otaczającego dworek. Po dworku oprowadziła nas pani przewodnik, która wspaniale opowiadała o życiu poetki. Opowieści słuchaliśmy z zapartym tchem. Dzieci zderzyły się tutaj z rzeczywistością czasów w jakich przyszło żyć M. Konopnickiej, zapoznały się z jej biografią, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na zwiększone zainteresowanie twórczością tej poetki, tak bliskiej dzieciom. Owocem naszej literackiej podróży są prace plastyczne uczniów oraz niezapomniane przeżycia zamknięte w kadrach obiektywu aparatu fotograficznego, które na długo pozostaną w naszej pamięci.