Przygoda piątoklasistów z kaligrafią

„Verba volant, scripta manent” wg powyższej sentencji łacińskiej słowa ulatują, pisma pozostają, a w dobie komputerów, tabletów, telefonów komórkowych oraz nowinek technicznych słowo pisane odręcznie oraz kaligrafia wydają się być zapomniane.

zdjęcia

Piątoklasiści wraz z wychowawcami odwiedzili  Muzeum Miasta Turku, gdzie obejrzeli wystawę pn. „Piórem pisane, czcionką drukowane” pochodzącą ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach piśmienniczych, papierniczych, drukarskich oraz tkackich. Ponadto młodzież wysłuchała ciekawych opowieści o różnych materiałach piśmienniczych, jak papirus, czy pergamin, a także historii powstawania dzieł i druku w Europie. Na ekspozycji zobaczyła m.in stare maszyny drukarskie, prasę typu Boston „bostonka” z matrycą sfer niebieskich, czy stanowisko do czerpania papieru.  Zapoznała się też z poszczególnymi etapami tworzenia kodeksu iluminowanego i podziwiała m.in. Biblię Marcina Lutra z 1716 r., czy Kazania Piotra Skargi z 1610 r.

Wyjątkowość wystawy polegała m.in. na tym, że nad teorią górowała praktyka. Kiedy więc jedna grupa naszych skrybów siedziała w ławkach z kałamarzami i gęsimi piórami, słuchając o przygodzie naszych przodków z pisaniem, reszta zajmowała się wykonaniem z papieru zakładek do książki, czy też tkaniem na siatce kolorowych wzorów. Później nastąpiła zmiana, by każdy mógł spróbować i doświadczyć tego, co stanowi klucz do zdobywania wiedzy i rozwoju.

Była to kolejna wycieczka edukacyjna i działania wychowawców klas piątych mające na celu realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym, czyli: upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji informatycznych uczniów, kształtowanie postaw i wychowanie do wartości. 

Dla naszych uczniów udział w tych warsztatach był niezwykłą przygodą, prawdziwym wyzwaniem oraz ogromną przyjemnością. Wykonane materiały zabrali na pamiątkę do szkoły, gdzie zostaną wyeksponowane.

Jedno trzeba przyznać - niełatwo było kiedyś być średniowiecznym skrybą. Było to niezwykle pracochłonne zajęcie, zaś wynalazek Jana Gutenberga zdecydowanie odmienił dzieje piśmiennictwa. Niestety dziś nie każdy rozumie wagę tej umiejętności, dlatego tak istotnym jest kształtowanie starannego, czytelnego i poprawnego zapisu notatek. Wizyta w Muzeum sprawiła, iż dzieci dostrzegły wartość kaligrafii, książek, a także wyboistą, wielowiekową drogę, jaką przeszedł człowiek, aby dzielić się na piśmie swoimi myślami i utrwalać dorobek kultury dla kolejnych pokoleń.

Druk to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji, albowiem bez niego współczesny świat byłby zdecydowanie uboższy.


 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"